مهر ۹, ۱۴۰۱

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

راز صندلی تنها پشت نقاشی ونگوگ چیست؟

1 min read
نقاشی صندلی ونگوگ در گالری ملی لندن و نقاشی صندلی گوگن در موزه ونگوگ در آمستردام هلند نگهداری می شوند.

به گزارش شریان نیوز ،در نوامبر سال ۱۸۸۸ «وینسنت ونگوگ» در نامه ای به برادرش در مورد دو اثر نقاشی اخیر خود صحبت کرد؛ نخستین نقاشی مربوط به صندلی خالی خودش در روشنای روز است؛ صندلی چوبی زرد رنگی که روی کف پوشی از کاشی قرمز، پشت به دیوار قرار گرفته است.
نقاشی بعدی، صندلی دسته داری را نشان می دهد که پشت به دیوار ی سبز است و بر روی این دیوار، چراغ روشنایی گازی نقش بسته، که تلالوی زیبای زرد رنگش را روی زمینه سبز دیوار به نمایش می گذارد؛ این صندلی بعد ها به نام «صندلی گوگن» شهرت یافت.
ونگوگ در یکی از نوشته هایش این نقاشی ها را عجیب دانست. بنا بر شناختی که ما از شخصیت وی داریم، منظور او این است که این ها صندلی های معمولی نیستند. در نظر او، صندلی های خالی نمایانگر انسان هایی هستند که روی آن ها می نشستند.
این گزارش یادآور می شود که این نقاش به همراه گوگن به مدت نه هفته در خانه ای در فرانسه زندگی کردند. این خانه به نام خانه زرد معروف است که ون گوگ از آن برای آتلیه و محل زندگی اش استفاده می کرد.
نقاشی رنگ و روغن به نام “خانه زرد ” اثر ون گوگ
این دو صندلی در اتاق نشیمن قرار دارند؛ همان صندلی هایی که بعد از یک روز طولانی نقاشی کردن روی آن می نشستند و به صحبت و مشاجره در باره آینده هنر مدرن می پرداختند.
او با قلم نقاشی خود توانسته است این اجسام بی جان را به چشم اندازی ویژه و پر اوهام تبدیل کند.
یک ماه بعد از ترسیم این نقاشی، ونگوگ گوش خود را برید و از گوگن برای همیشه جدا شد. در نوشته هایی که از ونگوگ باقی مانده، اشاره ای به دلیل جدایی اش از گوگن نشده است.
گفتنی است، هم اکنون نقاشی صندلی ونگوگ هم اکنون در گالری ملی لندن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.