خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

چهاردهمین دوره داستان‌نویسی «آل‌جلال» با۷۲۰ داستان‌نویس

1 min read

دوره چهاردهم آموزش داستان‌نویسی «آل‌جلال» به صورت آنلاین (برخط) با حضور ۷۲۰ نویسنده جوان برگزار می‌شود.

به گزارش روز سه‌شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، مصطفی جلالی، دبیر اجرایی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد با اعلام این خبر، دلایل استقبال گسترده داستان نویسان جوان از دوره‌های آموزشی را این گونه برشمرد: سطح علاقمندی و تجربه موفق ادب جویان در بهره‌مندی از این کلاس های آموزشی و نیز پشتوانه موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در همکاری با داستان نویسان صاحب نام و مدرسان طراز اول داستان نویسی کشور سبب شد که در فاصله یک روز پس از انتشار فراخوان این دوره(آن هم نه به صورت سراسری و تنها در گروه های محدود داستان نویسی) ۷۲۰ علاقمند و داستان نویس جوان از اقصی نقاط کشور درخواست شرکت در این دوره مجازی بدهند. پیش بینی می کنیم که تا زمان آغاز این کلاس ها، تعداد متقاضیان حضور در این دوره مجازی به یک هزار نفر برسد.

جلالی با بیان این که داستان‌نویسان جوان از اقصی نقاط کشور در این دوره مجازی ۸ روزه شرکت خواهند کرد گفت: ۱۳ کارگاه برخط با هدف ایجاد فرصت برابر آموزش برای ‌نویسندگان جوان و نیز پرورش استعدادهای این حوزه برگزار می‌شود.

شرکت‌کنندگان این دوره از میان اعضای «پایگاه نقد داستان» و با توجه به سطح کیفی آثار ارسالی آنان طی یک سال گذشته انتخاب شده‌اند. 

جلالی با برشمردن نام مدرسان دوره آموزش داستان نویسی یادآور شد: ادب‌جویان، در این دوره آموزشی از کلاس های درسی افرادی چون محمدرضا بایرامی، رضا امیرخانی، احمد شاکری، احسان عباسلو، حمیدرضا منایی، سعید تشکری، شیوا مقانلو، مجید قیصری، مهدی قزلی، خسرو باباخانی، شهریار عباسی، ابوالفضل حری و ابراهیم حسن‌بیگی بهره خواهند برد.

مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی خاطر نشان کرد: در چهاردهمین دوره آموزش «آل جلال» که حسب ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی، به صورت مجازی برگزار خواهد شد، عنوان‌هایی چون: «نقش اقلیم و جغرافیا در هنر رمان»، «ویژگی‌های داستان دینی»، «برش‌های زمانی در داستان کوتاه»، «داستان‌نویسی خلاق چیست؟»، «نقش و جایگاه اسطوره در داستان»، «ویژگی‌های رمان پست مدرن»، «خرده‌ریزی‌های مستندنگاری»، «اهمیت و چگونگی شخصیت‌پردازی در رمان»، «فلسفهٔ ایدهٔ اولیهٔ داستان»، «ویژگی‌های داستان‌نویسی در بستر وقایع اجتماعی»، «چگونه زاویه دید مناسب برای داستان انتخاب کنیم؟»، «چگونه سفرنامه بنویسیم؟» و «وجود روایتگری آشکار و پنهان» تدریس می‌شود.

چهاردهمین دوره داستان‌نویسی آل‌جلال از پنج‌شنبه ۲۱ آذر، در قالب ۱۳ کارگاه مجازی در سامانه ای برخط برگزار خواهد شد.

جایزه ادبی جلال آل‌احمد، یک جایزه دولتی است که به منظور معرفی آثار برگزیده ادبیات داستانی در ایران پایه‌گذاری شده و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۷ نخستین دوره خود را در سال‌روز تولد آل‌احمد آغاز کرد. این جایزه از آن سال بدون وقفه ادامه داشته و هر سال هم‌زمان با سالروز تولد جلال آل احمد، با انتخاب کتاب های برگزیده به کار خود پایان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.