مهر ۶, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

نمایشگاه برخط نقاشی و خوشنویسی ۲ هنرمند برپا می‌شود

1 min read

 

موسسه فرهنگی اکو با همکاری کمیسیون ملی یونسکو ایران، نکوداشت کمال‌الدین خجندی عارف و شاعر را با برپایی نمایشگاه هنری از آثار یک خوشنویس ایرانی و یک نقاش تاجیکستانی جشن می‌گیرد.

 نمایشگاه «بلبل چمن‌های خجند» شامل آثار خوشنویسی میرحسین زنوزی و آثار نقاشی محمد کریم رقیب اف هنرمند تاجیکستانی شنبه ۲۹ آذرماه به صورت برخط برگزار می‌شود.

مراسم افتتاح این نمایشگاه در صفحه اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو ایران به نشانی unesco.iran@ با سخنرانی حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و سرور بختی مسئول مؤسسه فرهنگی اکو در ایران افتتاح می‌شود.

نمایشگاه «بلبل چمن‌های خجند» به بهانه نکوداشت کمال‌الدین مسعود خُجندی معروف به شیخ کمال و کمال خجندی از عارفان و شاعران پارسی‌گوی سده هشت (قمری) که در فهرست پاسداشت مشاهیر (۲۰۲۱ – ۲۰۲۰) یونسکو (پرونده مشترک کشورهای تاجیکستان، ایران و قرقیزستان) قرار دارد، برپا می‌شود.

میرحسین زنوزی استاد هنر خوشنویسی ایران متولد سال ۱۳۲۹ در تبریز است. وی خوشنویسی را نزد اساتید بزرگی همچون غلامحسین امیرخانی آموخت. او دارای مدرک استاد تمام از انجمن خوشنویسی ایران و در حال حاضر عضو شورای عالی خوشنویسان در این انجمن است. زنوزی سرپرست انجمن خوشنویسان تبریز نیز بوده و همزمان به آموزش خوشنویسی و تربیت هنرجویان در این زمینه مشغول است. از زنوزی تاکنون ۱۰ کتاب در زمینه هنر خوشنویسی چاپ و منتشر شده است. وی همچنین در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی متعددی در داخل و خارج از کشور شرکت داشته و آثار ارزشمند او در کشورهایی چون ترکیه، آذربایجان و تاجیکستان به نمایش در آمده‌اند.

محمدکریم رقیب اف، هنرمند نقاش تاجیک متولد سال ۱۹۵۶ در استان بدخشان تاجیکستان و فارغ التحصیل هنرستان نقاشی میرزا رحمت عالم اف در شهر دوشنبه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.