خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

“مهرگان” و “مینیاتور” روی میز اجلاس ناملموس یونسکو

1 min read

با آغاز به کار پانزدهمین اجلاس کمیته بین‌الدول میراث فرهنگی ناملموس که به صورت مجازی برگزار می‌شود، چهار پرونده ناملموس مشترک ایران با کشورهای همسایه از جمله «جشن مهرگان»، «هنر مینیاتور» و «هنر ساختن و نواختن عود» در روزهای آینده بررسی می‌شود.

صنایع دستی و گردشگری، پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث ‌فرهنگی ناملموس دوشنبه (۲۴ آذر) به میزبانی جامائیکا آغاز به کار کرد که به مدت شش روز تا ۲۹ آذر (۱۴ تا ۱۹ دسامبر ۲۰۲۰) هر روز به صورت آنلاین از ساعت ۴ تا ۷ بعدازظهر برگزار می‌شود. در این اجلاس تا کنون اقدامات پاسدارانه دو پرونده جهانی‌شده ناملموس ایران بررسی و تایید شده اند و همچنین قرار است چهار پرونده ایران که به صورت مشترک با کشورهای همسایه تهیه شده، برای جهانی شدن بررسی شوند.

در دومین روز از برگزاری این اجلاس، گزارش ادواری اقدامات پاسدارانه  کشورمان در خصوص دو پرونده ” نقالی” و ” مهارت سنتی ساخت لنج ایرانی و دریانوردی با آن در خلیج فارس” که در سال های گذشته در فهرست میراث در خطر و نیازمند پاسداری فوری ثبت شده‌اند، مورد بررسی قرار گرفت. گزارش ادواری اقدامات پاسدارانه  ایران در این زمینه، عصر سه‌شنبه (۲۵ آذر) مورد تأیید اعضای پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین‌الدول میراث‌فرهنگی ناملموس قرار گرفت.

که به صورت مجازی در این اجلاس شرکت می‌کند، روز سه‌شنبه (۲۵   آذر) اظهار کرد: ایران مفتخر است که موفق شده از نقالی به عنوان یک عنصر بسیار ارزشمند ایرانی پاسداری کند و به این کار ادامه خواهد داد.

او همچنین درباره‌ پرونده مهارت سنتی ساخت لنج ایرانی و دریانوردی با آن در خلیج فارس بیان کرد: با این کمیته کاملا موافق هستم که باید به تاثیر گردشگری در پاسداری از میراث ناملموس این عنصر ارزشمند توجه زیادی کرد.

پس از آن، گزارش ادواری ایران مورد تأیید اعضای کمیته بین‌الدول میراث‌فرهنگی ناملموس قرار گرفت.

در طول برگزاری این اجلاس مجازی صلاحیت ۴۲ پرونده نامزد قرارگیری در فهرست معرف میراث‌ جهانی ناملموس یونسکو از سوی ۲۴ عضو کمیته میراث ناملموس یونسکو مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این ۴۲ پرونده از سوی ۴۹ کشور ارائه شده که تعدادی از آن‌ها به صورت مشترک با کشورهای دیگر است.

در این اجلاس ایران چهار پرونده «مراسم زیارت کلیسای تادئوس» به صورت مشترک با ارمنستان، «جشن مهرگان» به صورت مشترک با تاجیکستان، «هنر مینیاتور» به صورت مشترک با کشورهای ترکیه، آذربایجان و ازبکستان و «هنر ساختن و نواختن عود» به صورت مشترک با سوریه را ارائه کرده که قرار است در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۲۶ و ۲۷ آذر مورد بررسی اعضای کمیته قرار گیرند.

کشورهای سوئیس، فرانسه، امارات متحده عربی، عمان، الجزایر، موریتانی، مراکش، تونس، چین، مالزی، فرانسه، بلژیک، اندونزی، مالزی، ایتالیا، فرانسه، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه، مالاوی، زیمبابوه، لهستان، بلاروس، عربستان و کویت از جمله کشورهایی هستند که با پرونده‌های مشترک در این اجلاس شرکت کرده‌اند.

در پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین‌الدول میراث‌فرهنگی ناملموس همچنین چهار پیشنهاد برای ثبت اقدامات پاسدارانه خوب از عنصرهای فرهنگی ناملموس کشورهای آلبانی، فرانسه و یونان و یک پیشنهاد مشترک از کشورهای آلمان، اتریش، فرانسه ، نروژ و سوئیس بررسی می‌شود.

در طول برگزاری این اجلاس همچنین درخواست کمک بین‌المللی از صندوق میراث‌فرهنگی ناملموس کشورهای جمهوری آفریقای مرکزی، مالاوی و مصر توسط کمیته میراث ناملموس بررسی خواهد شد.

کمیته داوری این اجلاس با حضور نمایندگانی از کشورهای آذربایجان، بوتسوانا، برزیل، کامرون، چین، ساحل عاج، چک، جیبوتی، جامائیکا، ژاپن، قزاقستان، کویت، مراکش، هلند، پاناما، پرو، لهستان، جمهوری کره، روآندا، عربستان سعودی، سریلانکا، سوئد، سوئیس و توگو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.