خرداد ۷, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

جایزه عکاسی خبری فرانسه به عکاس ناشناس میانماری رسید

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز، امسال جایزه اصلی جشنواره «ویزای طلایی برای عکس خبری» که هر ساله با هدف انتخاب برترین عکاسان و عکس‌های خبری در سراسر جهان در پرپینیان (Perpignan) فرانسه برگزار می‌شود، به عکاسی از میانمار برای تصویری مربوط به تحولات سیاسی این کشور رسید. اما در اتفاقی کم‌سابقه نام عکاس به دلایل امنیتی و حفظ جانش اعلام نشد.

این عکاس به پاداش ثبت تصویری از سرکوب خونین تحولات سیاسی موسوم به «انقلاب بهار» میانمار برنده اعلام شد.

میکو تاکونان (Mikko Takkunen) عکاس خبری نشریه نیویورک تایمز که به جای عکاس برنده جایزه را دریافت کرد گفت: زمانی که فهمیدم کودتایی در میانمار در حال وقوع است با این عکاس که احتمالا بهترین عکاس این کشور است، تماس گرفتم.

این عکاس که مسئول بخش عکاسی خبری حوزه آسیا در رسانه خود است و سابقه سال‌ها همکاری با برنده مسابقه را دارد، ادامه داد: حفظ نام عکاس تصمیمی ساده نبود اما برای تامین امنیت همکارمان که اولویت ماست، اتخاذ شد.

وی افزود: عکاس برنده جایزه خود را به همه عکاسان کشورش که به بهای جان خود مشغول فعالیت هستند، تقدیم کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مجموعه عکس‌های قدرتمند عکاس میانماری مردم بی سلاح یا مسلح به تیرکمان‌های کودکانه را نشان می‌دهد که مقابل نیروهایی هستند که با گلوله‌های واقعی به آنان شلیک می‌کنند. عکاس همچنین بر خانواده قربانیان و مجروحان ناآرامی‌های سیاسی در زمان سقوط حکومت آنگ سان سوچی تمرکز کرده‌است.

عکاسان هدف گلوله

برنده جایزه ویزای طلایی در پیامی مکتوب به این رویداد هنری و خبری، نوشت: از اول فوریه (بهمن/ اسفند گذشته) هر روز در خیابان‌ها بودم و هر روز در هنگام کار حرفه‌ای خود با دردسرهایی چون عکاسی در میان تیراندازی‌ها، شلیک گاز اشک‌آور و پرتاب نارنجک‌های کر کننده مواجه.
ما دیگر از کلاهی که بر آن عنوان خبرنگار داشت استفاده نمی‌کردیم چون فهمیدیم بیشتر مورد هدف افراد مسلح قرار قرار گرفته و جانمان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

منبع : ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.