خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

اعلام نامزدهای نهایی جایزه ادبی «بوکر»

1 min read

فهرست نهایی جایزه ادبی «بوکر» درحالی اعلام شد که فقط نام یک نویسنده بریتانیایی در بین نامزدهای نهایی به چشم می‌خورد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز ، «پاتریشیا لاکوود»، «ریچارد پاورز» و «مگی شیپ‌استد» از جمله شش نویسنده راه‌یافته به فهرست نامزدهای نهایی جایزه «بوکر»، یکی از معتبرترین جوایز ادبی جهان، به شمار می‌روند.

در این دوره از جوایز، «پاورز» برای رمان «سردرگمی» که داستان یک زن تنهای اخترزیست‌شناس و تلاش‌هایش برای مراقبت از پسرش را روایت می‌کند در فهرست نهایی قرار گرفته است.

از طرفی «شیپ‌استد» با رمان «دایره عظیم» که روایتگر داستان زنی است که زندگی خود را وقف پرواز کردن کرده و هنرپیشه‌ای که نقش او را بازی می‌کند توانست در جمع نامزدهای نهایی قرار بگیرد.

«لاکوود» نیز برای نخستین رمانش «کسی درباره این حرف نمی‌زند» به عنوان نامزد نهایی انتخاب شد.

از جمله دیگر نویسندگانی که در یک کنفرانس خبری آنلاین به عنوان نامزد نهایی «بوکر» معرفی شدند می‌توان به «آنوک ارودپگاسام» برای «سفری به شمال» کتابی درباره مرگ یک مددجو در بحبوحه درگیری‌های داخلی سریلانکا، «نظیفه محمد» برای «مردان خوش‌اقبال» کتابی درباره وقوع یک ناعدالتی در ولز و «دیمن گالگوت» برای «سوگند» کتابی درباره یک خانواده سفیدپوست در دوران پس از آپارتاید در آفریقای شمالی اشاره کرد.

سه مورد از نامزدهای امسال آمریکایی‌ها هستند و فقط یک مورد از بین نویسندگان بریتانیایی در این فهرست قرار گرفته است. این درحالی است که این جایزه پیش‌تر به آثار نویسندگانی از بریتانیا، ایرلند، زیمبابوه و کشورهای مشترک‌المنافع محدود بود.

برخی از رمان‌های برجسته امسال از جمله «کلارا و خورشید» نوشته «کازوئو ایشی‌گورو» در فهرست نامزدهای اولیه قرار گرفتند ولی از راهیابی به فهرست نهایی بازماندند.

برنده جایزه ۵۰هزار پوندی بوکر در سوم نوامبر مشخص خواهد شد.

منبع : ایسنا 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.