مهر ۲, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

اثر هنری با گذر زمان تبدیل به یک وجه تاریخی می‌شود

1 min read

پایگاه خبری اقتصاد هنر- بهزاد حاتم هنرمند عرصه هنرهای تجسمی گفت: آثار هنری علاوه بر اینکه سند فرهنگی و هنری هستند، یادآور یک تاریخ هستند؛ یک اثر هنری مثل هر چیز دیگر، با گذر زمان تبدیل به یک وجه تاریخی می‌شود. 

 به مناسبت شانزدهمین سالگرد مرتضی ممیز، نمایشگاه گزیده آثاری از بهزاد حاتم از سال ۱۳۵۰ تا به امروز در گالری ممیز خانه هنرمندان ایران به نمایش در آمده است.

بهزاد حاتم  با اشاره به نمایش دادن جریان فرهنگی در گذر یک نمایشگاه گفت: آدم وقتی کار گرافیک می‌کند، خودش به عنوان یک سند تاریخی به آن نگاه نمی‌کند. اما بعد از گذر زمان این‌ها یک سند تاریخی می‌شوند و علاوه بر اینکه سند فرهنگی و هنری هستند، یادآور یک تاریخی نیز هستند که عملا کاربردی است که با قصد قبلی نیست ولی خواه یا ناخواه مثل هر چیز دیگر، با گذر زمان تبدیل به یک وجه تاریخی می‌شود. 
وی افزود: این نمایشگاه، با توجه به تغییرات جامعه، اتفاق جالبی است که می‌تواند برای عده‌ای که در آن زمان زندگی نکرده‌اند، نشان دهد که آن زمان فرهنگ چه شکلی بوده است. 
این گرافیست درباره مواجهه هنرمندان جوان با بحث هویت گرافیکی بیان کرد: کارهای هنرمندان جوان را که می‌بینم، کارهای خوب زیادی در میان آن‌ها هست. اما یک جریانی دارد گسترش پیدا می‌کند که بیشتر از آن که به موضوع کار توجه کنند، سعی می‌کنند در آن شیوه و زبان کار خودشان غالب باشد. در واقع اثر به نوعی کارت ویزیت آن‌ها می‌شود و نه پوستر چیزی که می‌خواهد برای آن تبلیغ شود.

حاتم ادامه داد: اشکالی ندارد که یک اثر نشان بدهد کار چه هنرمندی است، اما این نباید هدف اولیه در کار باشد. باید هدف اول این باشد که آن محصولی که برایش تبلیغ می‌شود را با پوستر نشان داد که چیست. برای مثال ما پوسترهایی را برای برخی نمایشگاه‌های نقاشی می‌بینیم که هیچ اثری از آن اثر هنری که در گالری هست، در پوستر نمی‌بینیم، در نتیجه برای رفتن به نمایشگاه تشویق نمی‌شوید. به این شکل شما فقط کار طراحی گرافیک را می‌بینید و این درست نیست. 
وی درباره زنده‌یاد مرتضی ممیز گفت: او با کارهایی که می‌کرد برای من استاد بزرگی بود. شخصیت او برای من به عنوان یک شخصیت فرهنگی، خیلی با اهمیت است. یک تفاوت بزرگ ممیز با خیلی از طراحان گرافیک این بود که زمینه‌های مختلف فرهنگی را خوب می‌شناخت. هر کاری که می‌خواست بکند، آن کار و موضوعش را می شناخت و این خیلی در کار گرافیک مهم است.

حاتم اظهار کرد: به نظر من تعداد بسیار زیادی هنرمند طراح گرافیک خوب به وجود آمدند که کارهای واقعا فوق‌العاده انجام می‌دهند. گرافیک کشور ما در چند دهه گذشته به لطف کار آنها، پیشرفت کرده است.

گالری‌های ممیز، میرمیران، پاییز و زمستان نیز از آثار بهزاد حاتم و استودیو R2 میزبانی می‌کنند. بازدید از این نمایشگاه‌ها تا ۷ دی ۱۴۰۰ همه روزه به جز شنبه از ساعت ۱۵ تا ۲۰ برای علاقه‌مندان امکان‌پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.