خرداد ۸, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

بزرگترین سردیس فردوسی در مشهد رونمایی شد

1 min read

بزرگترین سردیس سخن‌سرای توس حکیم ابوالقاسم فردوسی به ارتفاع بیش از هشت متر روز شنبه طی آیینی در میدان “علوم” دانشگاه فردوسی مشهد رونمایی شد.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، رییس دانشگاه فردوسی مشهد در حاشیه این آیین با اشاره به بازطراحی میدان علوم این دانشگاه از اواخر سال ۱۳۹۸ و هم‌زمان با هفتادمین سال تاسیس این دانشگاه به خبرنگار ایرنا گفت: فردوسی مشهد تنها دانشگاه کشور است که به خاطر قرار گرفتن در جوار حرم امام هشتم شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) هویت معنوی و به واسطه نام بلند حماسه سرای بزرگ ایران زمین حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر نامدار فارسی زبان هویت ملی یافته است و اگر امروز ایرانیان با افتخار از زبان فارسی استفاده می کنند، مرهون تلاش های فردوسی است.

دکتر محمد کافی افزود: قرار بود در میدان علوم، مجسمه بزرگی از فردوسی با هزینه یک شهروند نیکوکار که به هویت ایرانی و اسلامی کشور علاقه‌مند بود، نصب شود ولی با شکل گیری برخی سلایق مختلف این کار صورت نگرفت اما از ابتدای سال ۱۳۹۹ با تلاش بسیار و به‌ رغم نظرهای مختلف، موضوع بازطراحی میدان علوم و نصب این سردیس به تایید شورای فرهنگ عمومی استان رسید.

وی ادامه داد: کار طراحی و چشم انداز این میدان در کارگروه‌های مختلف با حضور صاحب نظران معماری، ادبیات و مهندسی بعد از اعلام فراخوان برای بازطراحی این میدان انجام شد و ساخت این اثر از اواخر اردیبهشت امسال به صورت برداشتی انتزاعی از اثر استاد ابوالحسن خان صدیقی به سرانجام رسید و در روزهای گذشته این سردیس در میدان علوم دانشگاه فردوسی مشهد نصب شد.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: برای ساخت این سردیس از فایبرگلاس، رزین، گچ و سایر تثبیت کننده‌ها با روش‌های مختلف استفاده شده است تا در مقابل شرایط جوی ماندگاری بهتری داشته باشد.

کافی اضافه کرد: یکی از اهداف دیگر دانشگاه فردوسی مشهد، به عنوان بزرگترین مرکز علمی در شرق کشور و حتی کشورهای آسیای میانه و افغانستان، ایجاد قطب علمی مربوط به فردوسی و شاهنامه است تا بتوان فردوسی را به عنوان نماد حماسه‌سرایی ایران و شاعری گرانمایه به جهان معرفی کرد.

دانشگاه فردوسی مشهد که سال ۱۳۲۸ تاسیس شد سومین دانشگاه با سابقه ایران پس از دانشگاه‌های تهران و تبریز است. هم اینک در دانشکده‌های ادبیات و علوم انسانی، الهیات و معارف اسلامی، علوم، مهندسی، کشاورزی، علوم ریاضی، علوم اداری و اقتصادی، دامپزشکی، علوم تربیتی و روانشناسی، منابع طبیعی، علوم ورزشی، معماری و شهرسازی، حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه ۲۵ هزار دانشجو تحصیل می‌کنند که بیش از چهار هزار نفر آنها در مقطع دکتری، هشت هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند.

بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر دانشجوی خارجی نیز از دیگر کشورهای جهان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و این دانشگاه از نظر تعداد دانشجویان خارجی رتبه نخست را در میان دانشگاه‌های ایران در اختیار دارد.

مجموعه دانشگاه فردوسی مشهد با ۱۳ دانشکده، هفت پژوهشکده، ۱۳ خوابگاه، کتابخانه مرکزی، ساختمانهای اداری، تاسیسات و محوطه‌های ورزشی و فضای سبز در گستره ۳۰۰ هکتاری در جنوب غربی کلانشهر مشهد واقع شده است.
منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.