شهریور ۲۷, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

کیس فان دُنگن و تک چهره هایی با رنگ های چشم گیر

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، “کیس فان دُنگن” Kees van Dongen‏ نقاش هلندی فرانسوی و از نمایندگان برجستهٔ جنبش فوویسم بود. او برای تک‌چهره هایش از زنان جذاب با چشمان درشت و لب‌های قرمز شناخته می‌شود.

دُنگن در نوجوانی در آکادمی سلطنتی هنرهای زیبا در رتردام به تحصیل هنر پرداخت. بیست سال داشت که به پاریس رفت. او نخست به عنوان نقاشی امپرسیونیست کار می‌کرد تا اینکه کم‌کم رنگ‌های آثارش زنده و چشم گیر شدند. در سال ۱۹۰۵ در نمایشگاه جنجالی سالن پاییزه همکاری کرد و با “هانری ماتیس” که ازنقاشان فوویست بود آشنا شد.

دنگن در سال ۱۹۰۸ با گروه آلمانی جنبش هیجان‌نمایی بروکه، نمایشگاهی را برگزار نمود. اما همواره به فوویسم وفادار ماند. تک‌چهره‌های رنگین او در اواخر جنگ جهانی اول بسیار محبوب بودند.

“ترینیداد فرناندز” نقاشی رنگ روغنی از کیس فان دنگن، نقاش هلندی است که در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود. این نقاشی آخرین بار در هنگام قرض دادن به کشور هلند در سال ۲۰۱۰، شصت میلیون دلار قیمت‌گذاری شده است.

تابلوی ترینیداد فرناندز در ۱۹۱۰ میلادی توسط کیس فان دنگن کشیده شد. این تابلو دختری اسپانیایی را نشان می‌دهد و در زمان سفر دنگن به اسپانیا، مراکش و تونس خلق شده است. این تابلو در سال ۱۹۷۶ توسط فرح پهلوی در نیویورک خریداری و به ایران آورده شد. پس از انقلاب ۱۹۷۹ ایران ترینیداد فرناندز همراه با نقاشی‌های مشهور دیگری در موزهٔ هنرهای معاصر تهران نگهداری شد و به نمایش درنیامد.

ترینیداد فرناندز در اوت ۲۰۱۰ به کشور هلند قرض داده شد تا به مدت چهار ماه در نمایشگاهی در کنار دیگر آثار دنگن به نمایش درآید. این تابلو آخرین بار در سال ۱۹۵۶ به نمایش درآمده بود. واژهٔ فرانسوی فوودیسم به معنای «جانوران وحشی»، به گروهی از نقاشان اطلاق می‌شود که با رنگ‌های خشن و بسیار چشمگیر به مقابله با امپرسیونیسم پرداختند.
منبع: سایت هنر های تجسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.