خرداد ۱۵, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

کاغذ یارانه‌ای جانی تازه به نشر داد/ عناوین افزایش یافت، اما قیمت‌ها کم نشد

1 min read

به گزار پایگاه خبری اقتصاد هنر، آمارهای نشر در آذرماه نشان می‌دهد که۱۱ هزار و ۵۷۶ عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد هفت هزار و ۲۷۷ عنوان تألیف و سه هزار و ۲۹۹ عنوان ترجمه بوده است. ناشران تهرانی هشت هزار و ۲۳۲ کتاب و ناشران شهرستانی سه هزار و ۳۴۴ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند. شمار کتاب‌های چاپ اول هفت هزار و ۳۴۹ عنوان و تجدید چاپی نیز چهار هزار و ۴۲۷ عنوان بوده است.

بیشترین آمار انتشار کتاب مربوط به حوزه ادبیات با دو هزار و ۲۱۶ عنوان بوده است. در این میان هزار و ۵۸۱ عنوان کتاب تألیف و ۶۳۵ عنوان ترجمه بوده است. همچنین شمار چاپ اولی‌ها هزار و ۴۸۵ عنوان و تجدید چاپی‌های حوزه ادبیات ۷۳۱ عنوان بوده است؛ از سوی دیگر شمارگان متوسط کتاب در حوزه ادبیات ۷۵۳ عنوان و میانگین قیمت نیز ۶۳ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است.

بیشترین آمار نشر بعد از ادبیات کودک و نوجوان با هزار و ۵۸۳ عنوان کتاب، علوم اجتماعی با هزار و ۵۴۲ عنوان و علوم عملی با هزار و ۳۴۹ عنوان کتاب قرار دارند و کمترین آمار نشر نیز مربوط به حوزه کلیات با ۱۴۳ عنوان بوده است.

در حوزه کتاب کودک و نوجوان ۸۹۹ عنوان کتاب تألیفی و ۶۸۴ عنوان ترجمه منتشر شده است. شمار کتاب‌های چاپ اول ۷۷۴ عنوان و شماره تجدید چاپی‌ها ۸۹ عنوان بوده است. میانگین شمارگان کتاب در حوزه کودک و نوجوان نیز هزار و ۸۰۲ عنوان و میانگین قیمت ۳۴ هزار و ۶۷۸ هزار تومان بوده است.

متوسط شمارگان کتاب در آذرماه همچنان روی هزار نسخه ثابت مانده است‌، اما میانگین قیمت کتاب در ماه پایانی پاییز به ۶۲ هزار تومان رسیده است. نگاهی به آمار نشر در ماه پیش از آن نشان می‌دهد که متوسط قیمت کتاب از ۷۲ هزار تومان در مهر ماه به ۶۰ هزار تومان در آبان رسیده بود و حالا با توجه به توزیع کاغذ دولتی و الزام وزارت ارشاد بر تغییر قیمت‌ها،‌ میانگین قیمت کتاب نه تنها کاهش نیافته،‌ بلکه اندک افزایشی را نیز تجربه کرده است.
منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.