مهر ۷, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

ترویج و توسعه ادبیات کودک و نوجوان ایرانی در فضای نشر بین‌الملل

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، نمایشگاه مجازی کتاب تهران تجربه‌ای نو برای مدیریت فرهنگی در دنیا و ایران بود که اولین‌ دوره آن سال گذشته برگزار شد و اکنون نیز دومین دوره این نمایشگاه درحال برگزاری است. بخش بین‌الملل نمایشگاه با رصد و حضور در شمار قابل توجهی از نمایشگاه‌های بین‌المللی مجازی کتاب سراسر جهان توانست تجربه قابل توجهی را در این حوزه کسب کند.

گفتنی است؛ تمرکز فعالیت‌های بخش بین‌الملل دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بر کتاب‌ کودک ایرانی بوده و برنامه‌های خود را در دو محور دیجیتال رایت ‌سنتر(مرکز تبادل رایت بین‌الملل) و رویدادهای بین‌المللی مجازی در قالب «تالار گفت‌وگو» با رویکرد «ادبیات کودک و نوجوان ایرانی در فضای نشر بین‌الملل» برنامه‌ریزی کرده است که در کنار سایر حوزه‌های نشر و برای نخستین‌بار اجرا خواهد شد. همچنین در بخش رایت سنتر دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران ۱۸۰۰ عنوان کتاب از ۱۵۵ ناشر، آژانس ادبی و سایر فعالان صنعت نشر ۲۵ کشور جهان از جمله ایران، معرفی و عرضه خواهد شد؛ لازم به ذکر است از این تعداد ۵۷۰ اثر با موضوع ادبیات کودک و نوجوان ارائه شده است.

با بررسی‎ هایی که درباره آثار ترجمه شده ناشران ایرانی به زبان‌های دیگر، آثار ارائه شده در طرح گرنت و آژانس‌های ادبی صورت گرفت، مشخص شد که آثار قابل توجهی از این گروه‌ها مرتبط به ادبیات کودک و نوجوان است. تالیف و تصویرگری ادبیات کودک و نوجوان ظرفیت چشمگیری در صنعت نشر کشورمان است که در سال‌های اخیر با اقبال فراوان ناشران بین‌الملل مواجه شده است؛ از این‌رو توجه به این مقوله در دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران می‌تواند کمک شایانی به توسعه نشر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان ایران در سطح بین‌المللی داشته باشد. ترویج، توسعه و تسهیل در امر ترجمه معکوس در سطح جهانی از اهداف بخش بین‌الملل دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بوده که در راستای تحکیم روابط و پیوندهای فرهنگی با سایر ملل، حفظ استقلال و صیانت از هویت‌ اسلامی ـ ایرانی، معرفی صنعت نشر ایران و معرفی آثار مکتوب فاخر کشورمان به ناشران خارجی پایه‌ریزی شده است.

در بخش رویدادهای بین‌المللی این نمایشگاه با تمرکز بر ادبیات کودک و نوجوان سلسله نشست‌های تخصصی در قالب «کارگاه آموزشی» و «تبادل تجربیات و دانش» با عناوین «کتاب کودک و مسئله گرنت»، «رویدادهای مرتبط با کتاب کودک»، «خرید و فروش رایت کتاب کودک»، «کتاب کودک و محتوای بازاریابی»، «بررسی مسائل تولید محتوا با رویکرد بین‌الملل»، «جوایز کتاب کودک»، «کتاب کودک و بررسی مسائل ترجمه» با دعوت از فعالان مطرح ایرانی و خارجی حوزه برگزار خواهد شد.

منبع: شهر خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.