خرداد ۸, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

تصاویری از «شهرزاد» و «زیبای خفته» در تابلوهای نقاشی

1 min read

افسانه ها همواره یکی از سوژه های محبوب هنرمندان برای نقاشی بوده اند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، هنر هیچگاه از تاریخ جدا نبوده است و تابلوهای نقاشی همواره وقایع تاریخی را به تصویر کشیده اند. افسانه ها نیز که جزئی جدایی ناپذیر از تاریخ اند، همواره سوژه نقاشان و هنرمندان بوده اند.

الجزیره در گزارشی به معرفی چند تابلو نقاشی با موضوع داستان های خیالی پرداخته است. در این گزارش می خوانید:

یکی از تابلوهایی که بر اساس افسانه های ادبی کهن ترسیم شده است، تابلو شهرزاد اثر نقاش ویکتوریایی، سوفی اندرسون (۱۹۰۳_۱۸۲۳) است.
در این اثر شهرزاد با لباس هایی فاخر و پارچه هایی گرانقیمت ترسیم شده است.
در دوره ویکتوریایی توجه هنرمندان به کودکان بیشتر شد و ترسیم کودکان در حالات مختلف مورد توجه قرار گرفت. علاقه به افسانه ها و چاپ آنها در کتاب ها نیز در این دوره اتفاق افتاد.

جان دیکسون پتن (۱۹۲۳ـ۱۸۶۰)، هنرمندی انگلیسی است که توجه به افسانه ها و داستان های خیالی در آثارش دیده می شود. او برای افسانه های بسیاری، از جمله داستان های هزار و یک شب نقاشی کرده است. سفید برفی و هفت کوتوله، زیبای خفته و دیو و دلبر نیز از دیگر آثار این هنرمند هستند.
در این اثر دیو را متفاوت با آنچه در فیلم ها دیده ایم می بینیم. گویی مخلوطی از چند حیوان است و شاهزاده خانم در مقابلش با لباسی کلاسیک در حالی که اطرافش پر از گل است ایستاده. با نگاه کردن به این تابلو تصویری خیال انگیز را می بینیم.

یکی از معروف ترین افسانه ها که توسط چندین هنرمند هم نقاشی شده، افسانه زیبای خفته است. اثر لئون باکست، هنرمند روسی (۱۹۲۸ـ۱۸۶۶) یکی از زیباترین نقاشی ها با موضوع افسانه زیبای خفته است.
جادوی افسانه ها فقط محدود به گذشته، کتاب ها و تابلوهای نقاشی نیست، بلکه امروزه نیز گرایش انسان به افسانه ها و داستان های خیالی در استقبال بی نظیر از فیلم و سریال های فانتزی و تخیلی مثل «بازی تاج و تخت» و «هری پاتر»، خودش را نشان می دهد.
منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.