شهریور ۲۶, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

اجازه دهید خانه ها گالری شوند!

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر ،مدیر گالری هما که یکی از اعضای انجمن صنفی گالری‌دارها نیز محسوب می‌شود، درباره نقش این انجمن صنفی می‌گوید: «انجمن صنفی دقیقا یک نهاد صنفی است که وظایفی فراتر از پاسخگویی خدماتی دارد و چون محصولی که به جامعه معرفی می‌کند اصولا فرهنگی است، در نتیجه پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به انجمن هایی دارد که یا صرفا خدماتی و یا ارائه دهنده محصولات کالایی و یا سرمایه ای هستند.»

گالری‌داری از مشاغلی است که باتوجه به شرایط اقتصادی کنونی با سختی‌هایی هم در زمینه‌های مختلف مواجه است. این صنف مانند اغلب اصناف، انجمنی دارد و جلساتی را با موضوع مشکلات گالری‌دارها و … برگزار می‌کند.

در همین راستا و به منظور شناخت دقیق وظایف و خدمات این انجمن صنفی به گفت‌وگو با هنگامه معمری، مدیر گالری هما پرداختیم تا نقش این انجمن را از زبان این مدیر گالری بشنویم و برخی پرسش های هنرمندان و منتقدان را با او در میان بگذاریم.

مسائل گالری‌دارها متأسفانه کم نیست

معمری در پاسخ به این سوال که در جلسه اخیر انجمن مهم‌ترین مشکل مدیران گالری چه عنوان شده است؟ گفت: «مسائل این حرفه متاسفانه کم نیست با این وجود هیات مدیره دوره اول و حالا دوره دوم به این نتیجه رسیده اند که مسائل خدماتی و حل و فصل جدل های یومیه نباید مانع مشاوره های تخصصی و حقوقی و نیز رایزنی انجمن صنفی با نهادهای دولتی و به طور اخص با قانونگذار شود.»

او ادامه داد: «در نتیجه بیشترین انرژی هیات مدیره طی این چهار سال بر تبیین قانونی و پایگاه سازی اجتماعی و حقوقی گالری ها و تعریف زیستی آن در شهر صرف شده است.»

انجمن صنفی گالری‌دارها دقیقا چه نقشی را بازی می‌کند؟

یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که در این‌ گفت‌وگو به آن پاسخ داده شد، این بود که انجمن صنفی گالری‌دارها دقیقا چه نقشی را بازی می‌کند.
معمری در پاسخ به این پرسش، گفت: «همانطور که توضیح داده شد و اعضای محترم انجمن با روشن بینی درک می‌کنند، انجمن صنفی دقیقا یک نهاد صنفی است که وظایفی فراتر از پاسخگویی خدماتی دارد و چون محصولی که به جامعه معرفی می‌کند اصولا فرهنگی است، در نتیجه پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به انجمن هایی دارد که یا صرفا خدماتی و یا ارائه دهنده محصولات کالایی و یا سرمایه ای هستند.»

او درباره اینکه وجه دریافتی از اعضای انجمن برای چیست، گفت: «ما از یک سو نسبت به اعضا مکلف هستیم و از سوی دیگر باید گستره وسیع تری از دولت و جامعه را نسبت به این مکان فرهنگی در شهر معناسازی کنیم. خوشبختانه تا امروز همه اعضا همراه و پشتیبان بوده اند و هر وقت اتفاق نظری نبوده خرد جمعی به هر گرایشی فائق آمده. است بودجه ها تا امروز صرف زیرساخت ها و دارایی ها شده و چون انجمن هنوز فضای ملکی شخصی ندارد بخشی از هزینه مصروف کرایه شده.»

منظور از راهکارهای عملی مواجهه با شهرداری چیست؟

یکی از نتایج دیگری که در جلسه اخیر این انجمن در فضای رسانه‌ای منتشر شد، این بود که گالری‌داران درخصوص راهکارهای عملی در مقابله با شهرداری به راه حل‌هایی رسیده‌اند. مدیر گالری هما در این رابطه که این راهکارها دقیقا چه هستند، اظهار کرد: «کلمه مقابله را با تقابل اشتباه نگیرید. شهرداری تهران طی دو سال گذشته بعضا با گالری ها تعامل خوبی داشته ولی مسئله اشتغال گالری ها در فضای مسکونی که هم مورد نظر شورای عالی فرهنگی بوده و طی سه دهه اخیر به آن استناد شده و نیز مستنداتی که در کتاب ملاک عمل شهرداری مورد وثوق بوده باید در نهایت تبدیل به یک قانون و رویه عمل شود.»

او اضافه کرد: «همه متولیان کشور می‌دانند اشتغال زایی برای هزاران نفر از جامعه فرهنگی و نیز اصناف مرتبط مسئله ای نیست که به سبب نقص قانونی بشود آن را مختل کرد. بیش از ۹۰ درصد گالری های تهران در فضاهای مسکونی اشتغال دارند و در صورت تعطیلی این فضاها صدمات جبران ناپذیر اقتصادی و فرهنگی به بخش بزرگی از جامعه هنری وارد می‌شود و جامعه امروز تحمل چنین مشکل مضاعفی را ندارد و این مورد رسما به مدیران کشور اعلام شده و خوشبختانه آنها نیز اظهار امیدواری کردند که به زودی راهکاری عملی برای این نقص قانونی ارائه کنند.»

نماینده‌ای از هنرمندان باید در جلسات انجمن حضور داشته باشد؟

یکی از انتقاداتی که از جانب هنرمندان به جلسات انجمن صنفی گالری‌داران وارد می‌شود این است که هنرمندان یکی از پایه‌های مهم گالری‌ها هستند و تا آرتیستی نباشد در واقع نمایشگاهی وجود ندارد که در گالری برگزار شود.
این عده عقیده دارند که به سبب رابطه دو طرفه هنرمند و گالری‌دار باید یک نماینده از جانب هنرمندان در این جلسات شرکت داشته باشد. معمری درباره این انتقاد به خبرنگار ایسنا گفت: «ماموریت انجمن صنفی نگارخانه‌داران تسهیل امور صنفی این شغل است هنرمندان هم انجمن های متعدد صنفی خود را دارند و نماینده هنرمندان رشته‌های مختلف محسوب می‌شوند که اتفاقا خوب است در مذاکرات و جلساتی انجمن‌ها با هم گفتگو کنند که از این فرصت‌ها برای رونق بازار هنرهای تجسمی و رفع موانع استفاده کنند اما مجمع عمومی در همه اصناف جهت امور داخلی صنفی تعریف شده است.»

او در آخر خاطرنشان کرد: «هنرمندان باید مشکلات خود را در انجمن‌های خود مطرح و حل و فصل کنند. متاسفانه قانون گریزی و آنارشی به قصد کسب محبوبیت بعضی را وا می‌دارد که خارج از قانون، عرف و هنجار مسائل شخصی خود را وارد مسائل حرفه‌ای کنند. ما انجمن صنف گالری ها هستیم در نتیجه منطقی است منافع اعضای خود را پی‌جویی کنیم و اجازه اختلال یا آسیب به صنف خود را نمی‌دهیم و مماشاتی با طلب غیرقانونی نداریم.»
منیع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.