مهر ۲, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

ایجاد گالری‌ هنر ایران در موزه آمریکایی

1 min read

مسوولان موزه هنرهای زیبای هیوستون از برنامه ایجاد گالری‌های جدید مختص هنر اسلامی از جمله ایران خبر داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر و به نقل از نشنال، مسوولان موزه هنرهای زیبا هیوستون واقع در ایالات متحده آمریکا اعلام کردند گالری‌های جدیدی برای هنر اسلامی در اوایل سال ۲۰۲۳ افتتاح خواهند کرد.

این گالری‌ها که با نام «هنر جدید جهان اسلام» شناخته خواهند شد فضایی معادل ۶ هزار متر مربع را در برخواهند گرفت. باغی که با الهام از هنر اسلامی طراحی شده است بخشی از این گالری‌ها خواهد بود.

فضای جدید دو برابر فضای کنونی موزه خواهد بود و در این میان بخشی از آثار هنری ایرانی از «مجموعه حسین افشار» یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های خصوصی هنر ایرانی در جهان، و ۳۰۰ اثر از مجموعه الصباح از کویت به نمایش گذاشته خواهند شد.

«مجموعه حسین افشار» شامل آثار هنر ایرانی می‌شود که طی ۵۰ سال جمع‌آوری شده‌اند و حدود ۱,۰۴۳ مورد از آن‌ها اکنون به موزه‌ هنرهای زیبای هیوستون امانت داده شده است.

مجموعه الصباح نیز به سال ۱۹۷۵ تعلق دارد و آثار مختلفی از جمله آثار مرتبط با هنر خوشنویسی، فرش، شیشه، سکه، جواهرات، آثار چوبی و … را دربرمی‌گیرد.

این اقدام موزه هنرهای زیبا هیوستون، آغاز برنامه ۱۵ ساله این موزه برای برگزاری نمایشگاه‌های ویژه، افزایش آثار امانت گرفته شده و برنامه‌های عمومی مختص هنر اسلامی محسوب می‌شود. صدها اثر دیگر نیز از هند، پاکستان، افغانستان، ازبکستان، ایران، عراق، سوریه، ترکیه، مصر، مراکش و اسپانیا در فضاهای جدید این موزه به نمایش گذاشته خواهند شد.
منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.