مهر ۱۰, ۱۴۰۱

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

فقدان حس زمان رکن اصلی نمایشگاه «دروپ» است

1 min read

آثار من معمولاً از طبیعت الهام می‌گیرند و عناصری مانند هسته و ریشه در آن‌ها وجود دارد. مجموعه قبلی‌ام ریشه‌ها نام داشت و مجموعه فعلی به دانه‌ها اختصاص دارد. برای شکل دادن این کارها هر میوه، گل و دانه‌ای در طبیعت ببینم و آن را مناسب کارم بدانم از آن عکاسی می‌کنم و بعد بر اساس آن‌ها فرم‌هایی در ذهنم به وجود می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، نمایشگاه آثار لیلا گازُر با عنوان «دروپ» ۷ مرداد ماه در گالری ژاله افتتاح شد.

در این نمایشگاه آثار طراحی روی مقوا به نمایش درآمده است که ابعاد مختلف دارند و با استفاده از موادی مثل اکولین، اکریلیک و مداد روی مقواهایی با بافت‌های گوناگون کار شده‌اند. در هر اثر یک طرح رنگین دیده می‌شود که برگرفته از فرم دانه‌های طبیعی است و به شکلی انتزاعی اجزای طبیعت را بازنمایی می‌کند.

لیلا گازر درباره شکل‌گیری این مجموعه به ایرنا گفت: در دو سال کرونا یک مجموعه درست کرده بودم که تکنیک اصلی آن کلاژ بود و بعداً بر آن اساس کارهای فعلی شکل گرفت. آثار من معمولاً از طبیعت الهام می‌گیرند و عناصری مانند هسته و ریشه در آن‌ها وجود دارد. مجموعه قبلی‌ام ریشه‌ها نام داشت و مجموعه فعلی به دانه‌ها اختصاص دارد. برای شکل دادن این کارها هر میوه، گل و دانه‌ای در طبیعت ببینم و آن را مناسب کارم بدانم از آن عکاسی می‌کنم و بعد بر اساس آن‌ها فرم‌هایی در ذهنم به وجود می‌آید.

گازر ادامه داد: کارهای قبلی خود را روی بوم می‌کشیدم اما در این مجموعه ریزه کاری‌های زیاد و بافت وجود دارد و ترجیح دادم با متریال دیگری کار کنم. با توجه به اینکه اتودهای اولیه این آثار را با مداد و جوهر و… روی کاغذ کار کرده بودم تصمیم گرفتم آثار نهایی را هم با همان متریال انجام دهم. بیشتر از مدادرنگی استفاده کردم و می‌خواستم رنگ‌های کارم لطیف و پاستلی باشد. فرم کلی طرح‌ها را با توجه به فرم دانه‌ها می‌کشم و طرح‌های درون آن‌ها به شکل بداهه پیش می‌رود.

در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «فقدان حس زمان به شکل متداول آن و غوطه‌ور شدن در میان پیچ و تاب‌های درون دانه‌ها (دروپ) رکن اصلی این آثار است و با سیر در دل فضای وجودی این تصاویر، با اسرار و عجایب خلقت روبرو می‌شویم و نظم نوینی در ذهن مخاطب پدیدار می‌شود. در طبیعت همه مخلوقات پیوسته در حال رشد و زوال هستند و حسرت پایدار ماندن تنها حس حقیقی طبیعت است. بیدار شدن و زایش در دانه‌ها یکی از عجیب‌ترین نشانه‌های خلقت است. فقدان حس زمان به شکل متداول آن و غوطه‌ور شدن در میان پیچ و تاب‌های درون دانه‌ها رکن اصلی تصاویری است که با حس زنانه‌ام تلفیق شده است. با سیر در دل فضای وجودی این تصاویر، با اسرار تاریک و عجایب خلقت روبرو می‌شویم و نظم نوینی در ذهن ما پدیدار می‌گردد.»

لیلا گازر متولد ۱۳۶۰ تهران و فارغ‌التحصیل رشته ارتباط تصویری مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی-تهران است و دوره تاریخ هنر را در دانشگاه مرکزی وین-اتریش گذرانده است. او پیش از این یک نمایشگاه انفرادی با عنوان «مجموعه ریشه‌ها» در گالری ۲۶ داشته و در چند نمایشگاه گروهی در گالری‌های بهارستان، یاسمین، خط سفید، شمیده، احسان، شلمان، آریانا و فرهنگسرای نیاوران-شرکت داشته است.

نمایشگاه «دروپ» تا ۱۸ مرداد ١۴٠١ در گالری ژاله به نشانی خیابان سمیه، بعد از خیابان مفتح، بن بست پروانه، پلاک ۴ برپاست. علاقه‌مندان می‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت ۱۳ تا ۲۱ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به گالری ژاله مراجعه کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.