شهریور ۲۶, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

چه خبر از گالری‌ها؟

1 min read

«طراحی طراحی» و «بیگانگی» عنوان دو نمایشگاهی است که در خانه هنرمندان و گالری اعتماد در حال برگزاری است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، گالری اعتماد میزبان نمایشگاه قدرت‌الله عاقلی با عنوان «بیگانه» می‌شود.

«بیگانگی» عنوان بیست و هشتمین نمایشگاه انفرادی مجسمه قدرت الله عاقلی است که از ۲۱ مردادماه تا ۱۹ شهریورماه در گالری اعتماد برپا می‌شود.

او در این نمایشگاه مجموعه‌ای از ۱۵ مجسمه برنزی که در سه سال اخیر خلق کرده‌ را به نمایش می‌گذارد.
عاقلی درباره چرایی انتخاب عنوان بیگانگی برای این مجموعه خاطرنشان کرد: «من سال‌هاست که تمرکزم را بر روی مفهوم گذاشته‌ام و خود را هنرمندی مفهوم گرا می دانم و همواره از جهان پیرامونم ایده خلق آثارم را می گیرم. در جهان امروز هر یک از آدم ها به نوعی تلاش می کنند از خود و هویتشان فاصله بگیرند و به نوعی دچار نوعی استحاله و بیگانگی از خود هستند و من در این مجموعه تلاش کرده ام به نوعی این بیگانگی را دست مایه خلق آثارم قرار دهم.»
عاقلی ادامه داد: مجسمه‌های این مجموعه برآمده از ساختار کلاسیک مجسمه‌سازی هستند و هر یک نیم تنه انسان هستند که بر روی این فیگورها جزییاتی اضافه شده اند. هر یک از مجسمه‌های این مجموعه که در ابعاد ۹۰ در ۵۰ در ۳۰ خلق شده اند، سه تا پنج نسخه دارند.

عاقلی در بخشی از استیمنت این نمایشگاه نوشته است: «عصر حاضر عصر سنت های فردیست. در این دوران هنرمند درک و باورهای شخصی خود را از جهان پیرامون بیان می‌کند. به نظر می رسد که در حال حاضر جنبش‌های عمده از بین رفته اند و ما در عین بیگانگی در ارتباط با یکدیگر با هجوم درون مایه ها و روندهای شخصی مواجه هستیم.
دیگر هیچ فلسفه زیباشناسی خاصی حکم فرما نیست. گویی مدرنیسم پایان یافته و جریان پست مدرن با- نگاه انتقادی اش به مدرنیزم-، بنا بر گفته منتقدان هنرهای تجسمی؛ دیگر از مد افتاده باشد. دلمشغولی هنرمند معاصر، در جستجوی برقراری ارتباط با گروهی عظیم است. در پی این مسیر شیوه های فردی آنها گاه به یکدیگر نزدیک و گاهی از هم فاصله می گیرد. در این میان برقراری ارتباط بین سبک های تاریخی با مفاهیم نو و خلاقانه، گرایش هایی را بوجود آورده که گامی نو در بیان سنت، روایت و خلاقیت محسوب می شود هر چند عناصر اخیر نسبت به گذشته به شکلی کاملا متفاوت بکار گرفته شده اند. وقتی همه عناصر با یکدیگر جمع می شوند به تناسباتی دست می یابند که قدرت دارد تا روح بیننده را با هیجانات مختلف تحریک کند.

گاهی هنرمند معاصر در قالب منحصر بفردی به زیبایی کلاسیک اهمیت داده و آن را به مثابه یک ایدئولوژی در آثارش مورد استفاده قرار می دهد. گویی به یک قلمرو جاودانی به موازات زندگی این جهانی باور دارد و با فراخواندن آرامش باستان، بیگانگی ناهنجار مدرنیسم را به چالش می طلبد.»

قدرت الله عاقلی متولد ۱۳۴۷ جلفا است، دیپلم نقاشی از هنرستان تجسمی پسران است. او موسس و دبیر سایت جامع تخصصی و پژوهشی ایران مجسمه است. او تاکنون در بیش از ۲۲۰ نمایشگاه گروهی آثارش را در ایران، هلند، فرانسه، مراکش،انگیلس،ایتالیا، قطر،اتریش و آمریکا به نمایش گذاشته است. آثار او به بینال های متعددی راه پیدا کرده است.

گالری اعتماد همه روز جز دوشنبه ها، از ساعت ۱۲ ﺗﺎ ۸ ﺷﺐ میزبان علاقه‌مندان است.

۴۰۰ اثر از ۱۶۰ هنرمند

همچنین خانه هنرمندان ایران از ۲۱ تا ۳۱ مرداد میزبان نمایشگاه گروهی «طراحی» خواهد شد. گالری‌های خانه هنرمندان ایران از روز جمعه ۲۱ مرداد میزبان نمایشگاه گروهی طراحی می‌شود.

این نمایشگاه با هدف نمایش تازه‌های تجربه‌ی طراحی در فضای هنرهای تجسمی ایران از ۲۱ تا ۳۱ مرداد در تمامی گالری‌های خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار می‌شود. نمایشگاه «طراحی‌طراحی» با دعوت از بیش از ۱۶۰ هنرمند میزبان ۴۰۰ اثر است.

همچنین با هدف تلاش برای رفع خلأهای موجود در منابع نظری قرار است در حاشیه این نمایشگاه، نشست‌هایی به منظور نقد و بررسی آثار و گفت‌وگو درباره‌ی طراحی برگزار شود. برنامه‌ی این نشست‌ها به زودی از طریق صفحه‌ی رسمی خانه‌ی هنرمندان ایران در اینستاگرام اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نمایشگاه گروهی طراحی از ۲۱ تا ۲۳ مرداد (به جز روزهای شنبه) از ساعت ۱۶ تا ۲۰ میزبان علاقه‌مندان است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.