شهریور ۳۱, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

وداع با هنرمندی که شکاف میان هنر و مردم را برداشت

1 min read

مراسم بدرقه پیکر خسرو حسن‌زاده با تاکید بر جایگاه هنری او و همچنین تاثیرگذاری‌اش بر برداشتن شکاف میان مردم و هنر، روز چهارشنبه (۱۴ تیر ماه) از مقابل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در مراسم بدرقه پیکر خسرو حسن‌زاده، اعضای خانواده، دوستان و جمعی از اهالی و دوستداران هنر از جمله آیدین آغداشلو، کاوه کاظمی، مجید سعیدی، سروش صحت و … حضور داشتند.

پیکر خسرو حسن‌زاده پس بدرقه از مقابل خانه هنرمندان، در قطعه ۸۸ ردیف ۱۵۰ شماره ۳۴ بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

رزیتا شرف‌جهان از پیشکسوتان گالری‌دار ایران که در این مراسم حاضر شده بود، گفت: می‌دانم دوستان بسیار نزدیک و عزیزتری هستند که شرایط عاطفی مناسبی برای صحبت ندارند به همین دلیل من به نمایندگی از آن‌ها صحبت می‌کنم. نکته‌ای درباره هنرمند عزیزمان نیست که ناگفته مانده باشد. همه ما از صداقت او و هنر بی‌تکلفش که در فضای امروز هنر ایران بسیار نادر و گرانبهاست، آگاهیم. گرایش اجتماعی خودجوشی در آثارش بود، بدون اینکه از هیچ اندیشه سیاسی به‌خصوصی وام گرفته باشد. پرداختن به مسائلی که جامعه را درگیر خود کرده بود و همچنین برداشتن شکاف میان هنر تجسمی و مردم از اقدامات خسرو بود. شاید حالا کارهایش عادی باشد اما در دهه ۶۰ و ۷۰ از اولین افرادی بود که پای خود را از بوم و قلمو فراتر گذاشت. این آزادی که روحش دچار بود، عامل گام‌های مهمی بود که در تاریخ هنر معاصر تاثیر گذاشته است.

 

او ادامه داد: خسرو از فضای سنتی آمد و با روح بزرگ خود همه چارچوب‌هایی که فرهنگ جامعه طبقاتی و جغرافیایی برایش به وجود آورده بود را زندگی کرد و کار کرد. امیدوارم هر کدام شاگردانی بزرگ‌تر از خود را تربیت کنیم تا تاثیری بزرگ‌تر از ما هم داشته باشند.

در این مراسم، توسط بهرنگ صمدزادگان ـ هنرمند نقاش و مجری مراسم ـ یادآوی شد که پس از درگذشت خسرو حسن‌زاده و تا شامگاه گذشته، نهادهای متولی هنر به جامعه هنری تسلیت نگفتند. در هر حالی که این اعتقاد وجود داشت به واسطه جایگاه هنری خسرو حسن زاده، باید اقداماتی از سوی نهادهای متولی صورت می‌گرفت.

 

نادیا حسن‌زاده، دختر این هنرمند فقید نیز کوتاه به سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: حضور تک تک شما باعث دلگرمی ما شد و مطمئن هستم بابا هم از برپایی این جمع خوشحال می‌شود.

 

در انتهای مراسم، جمع حاضرانی که برای بدرقه خسرو حسن‌زاده به خانه هنرمندان آمده بودند، او را به سمت خانه ابدی‌اش بدرقه کردند.

۵۷۵۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.