آذر 13, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

با بحران ویروس کرونا در دنیای معماری چه می‏ گذرد؟
در پی درگیری دنیا با ویروس کرونا و محدودیت ‏های بی‏ سابقه ‏ای که در اکثر کشور‏ها، سبک معمول زندگی بسیاری از مردم را دگرگون ساخته و پیامدهای هر روزه آن تیتر اصلی اخبار این روزهاست؛ دنیای معماری نیز از این بحران جهانی مستثنی نیست. با نگاهی اجمالی به شرایط کنونی این صنعت پراهمیت می ‏پردازیم و آخرین رویدادهای برخی از پردرآمد‏ترین دفاتر معماری دنیا را به اطلاعتان می‏ رسانیم.
با بررسی چندین دفتر برتر معماری در سطح بین المللی که توسط سایت building design رتبه‏ بندی ‏شده اند، به روند فعالیت این شرکت‏ ها با توجه به محدودیت‏ های به وجودآمده اشاره خواهیم کرد. (رتبه‏ ها‏ هرساله بر اساس تعداد کارمندان و ارزش کمپانی در بورس ارائه می‏ گردد.) 
موارد مشترکی که بین دفاتر فعال در آمریکا و اروپا به چشم می‏ خورد نحوه همکاری کارمندان برای کاهش بحران است. بسیاری از شرکت ‏ها از جمله Gensler، Nikken Sekkei، HDR Architecture، BI Group، Foster & Partners، HOK Engineering Company، Skidmore Owings & Merrill، HKS و NBBJ با صدور بیانیه‏ ای تحت عنوان کووید-19، وضعیت کنونی شعب خود را در سراسر دنیا شرح داده و برای مشتریان، همکاران و مخاطبان خود شفاف‏ سازی می‏ کنند. در شرایط فعلی بخش قابل توجهی یا حتی در بعضی موارد همه کارکنان مشغول به دورکاری هستند. دفاتر پایبند به دستورات دولت در مورد طول زمان قرنطینه و شرایط کسب و کارها در هر منطقه می‏ باشند؛ برخی به صورت کامل یا موقتی در فعالیت ‏های حضوری مانند بازدید از سایت‏ پروژه ‏ها و ساخت و ساز وقفه داشتند و بعضی دیگر با رعایت پروتکل‏ های بهداشتی مشغول به کار هستند.
تعدادی از این دفاتر به صورت مستمر و فعال آخرین اخبار مرتبط با تاثیرات اجتماعی ناشی از ویروس کرونا بر معماری را بازگو می‏ کنند؛ شرکت‏ های مذکور با ارائه مقالات مفیدی در وب‏سایت و یا فضای مجازی به معرفی نرم‏ افزارهای کارآمد برای ارتباط با کارکنان و سیاست‏گذاری‏ های شرکت می ‏پردازند.
بسیاری از این دفاتر به صورت مستقیم مشغول به فعالیت و کمک به کادر درمانی هستند، از تغییر کاربری موقتی پروژه ‏هایشان به مراکز درمانی گرفته تا تولید محافظ صورت به وسیله پرینترهای سه بعدی.
همچنین مسابقات معماری زیادی در دنیا تحت عنوان کرونا ویروس و مطالب مرتبط با آن در حال برگزاری است.
از دیگر پیشامدهای مهم این دوره به تعویق افتادن بسیاری ار رویداد‏های مهم از جمله اکسپو 2020 دبی، کنفرانس سالانه AIA آمریکا، نمایشگاه مبلمان و طراحی میلان، هفته طراحی نیویورک، دوسالانه معماری ونیز و … است.
از اقدامات مهم حال حاضرآمریکا می‏ توان به تغییر کاربری سالن نمایشگاهی Javits Center آمریکا به مرکز درمانی اشاره کرد، که به کمک نیروی نظامی و درمانی ایالات متحده در مدت زمان کوتاهی مجهز به تخت بیمارستانی برای سرویس ‏دهی به 2000 بیمار کرونایی شد.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.