آذر 13, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

چند اتفاق مهم در دنیای هنر سال ۲۰۲۰

1 min read

سال ۲۰۲۰با شیوع ویروس کرونا وتعطیلی گالری‌ها، موزه‌ها و موسسات فرهنگی و هنری در سراسر جهان آغاز شد. اما این به این معنا نبود که هنرمندان و مدیران هنری به کلی دست کار کشیده‌باشند. در آن روزها موزه‌ها و گالری‌ها دست به برگزاری نمایشگاه‌های آنلاین زدند و هنرمندان در خانه و قرنطینه به خلق آثار هنری ادامه داند. برخی آثار هنری که پیش از این خلق شده بودند و روایت حال و هوای قرنطینه بودند بیشتر دیده شدند و منابع الهام جدید برای خلق اثر هنری پیدا شد و در این بین برخی از تعاریف رایج از نمایش آثارهنری و اثر هنری تغییر کرد.

هنرام‌روز: موزه‌ها از مردم دعوت کردند تا آثار هنری را بازسازی کنند و عکس‌هایشان را در فضای مجازی به اشتراک بگذارند. بسیاری آثاری هنری برای تقدیر از کادر درمان خلق کردند. پنگوئن‌ها به موزه‌ها و سینماها سرزدند و کنسرت‌های پشت پنجره برگزار شد و فریاد اعتراض مبارزه با نژاد پرستی در سراسر جهان طنین انداز شد.

توجهی دوباره به آثار ادوارد هاپر هنرمند آمریکایی

در بهار و همزمان با همه گیری که باعث تعطیلی‌های گسترده در جهان شد نقاشی‌های ادوارد هاپر از مردمی که به تنهایی در اتاق‌ها و فضاهای عمومی نشسته‌اند یا مشغول به کارند بار دیگر مورد توجه جهانیان قرار گرفتند. نقاشی شب نشینان این هنرمند نشان دهنده فاصله‌ای است بین افراد ایجاد شده‌است و شاید این آثار پیشگویی‌هایی برای این روزهای ما بودند. برخی افراد معتقدند که چهره‌های آثار ادوارد هاپر انعطاف پذیری دارند که می‌توانند جایگزین چهره‌ی تمامی افراد باشند اما برخی با این نظر مخالفند اما در مجموع تنهایی دلهره آور این نقاشی‌ها چیزی است که همه افراد در سالی که گذشت احساس کردند.

جلد مجلات مد توسط نقاشان سیاه پوست طراحی شد

ماه سپتامبر یکی از مهم ترین زمان‌ها برای مجلات مد است. در سال ۲۰۲۰ اما با وجود شرایط فاصله گذاری و تعطیلی‌ها مخاطبان این مجلات به جای نگاه کردن به مدل‌هایی که جدیدترین لباس‌های طراحی شده توسط طراحان لباس مشهور را پوشیده‌اند به نقاشی‌هایی که توسط هنرمندان سیاه پوست خلق شدند نگاه کردند. مجله مد ونتی فر نقاشی از ایمی شرالد هنرمند سیاه پوست از برونا تیلور دختر ۲۶ ساله سیاه پوستی که در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۲۰ توسط پلیس به ضرب گلوله کشته شد را بر جلدش چاپ کرد.

بر مجله ووگ هم آثار جدید کری جیمز مارشال و جوردن کاستیل هنرمندان سیاه پوست نقش بست. برخی گفتند این انتخاب مجلات را به شی هنری تبدیل می‌کند و برخی از این انتخاب انتقاد کردند. این اتفاق نشان از آگاهی عمومی نسبت به جنبش زندگی سیاه پوستان مهم است داشت، چرا که نژاد پرستی و مبارزه با آن تمام جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر خود قرار داد.

نقاشی دیواری‌هایی به یاد جورج فلوید

در پی کشته شدن جورج اعتراضات نسبت به نژاد پرستی در شهرهای مختلف جهان آغاز شد. در کنار این اعتراضات هنرمندان نقاش نیز بر آن شدند تا همراهی خود را با این جنبش نشان دهند و نقاشی دیواری‌هایی با مفهوم نژاد پرستی و برخی مشخصا با پرتره جورج فلوید بر دیوارهای مختلف ظاهر شدند. اما یکی از مهم ترین این نقاشی‌ها در شهر مینیاپولیس مینه سوتا ظاهر شد که کاری مشنترک زینه گولدمن، کادکس هره‌را و گرتا مکلین بود که در آن جرج فلوید در مرکز تصویر بود و اسامی دیگر سیاه پوستانی که توسط پلیس کشته شده بودند بر آن نوشته شده‌بود. بالا سر جرج فلوید بر این نقاشی دیواری جمله “نام ما را بگویید.” نقش بسته بود.

اثر عجیب نیکولاس گالانین در بینال سیدنی

نیکلاس گالانین هنرمند اهل آلاسکا عموما در آثارش بر ارتباط جوامع بومی و غیر بومی تمرکز دارد. او در جدید ترین اثر بر یک زمین چمن سایه مجسمه جیمز کوک کاپیتان نیروی دریایی انگلیس در قرن ۱۸ که یک نماد کلی برای استرالیا بود را نقش کرد و سپس آن را گود کرد. شبیه به محل دفنی برای این مجسمه. به نظر می‌رسد این اثر هنری اشاره به پایین کشیدن مجسمه‌های افرادی که به گونه‌ای از نژاد پرستی حمایت کردند در سال ۲۰۲۰ دارد.

پیام‌های امید از طرف دیوید هاکنی

دیوید هاکنی هنرمند ۸۲ ساله انگلیسی به دلیل همه گیری ویروس کرونا در نورماندی قرنطینه شد. او شروع به تصویر کردن منظره‌های نورماندی کرد و تقریبا تمام سال را به نقاشی مشغول بود. هاکنی دوبار پیام امید برای مردم فرستاد: «به یاد داشته باشید آن‌ها نمی‌توانند بهار را لغو کنند. به یاد داشته باشید آن‌ها نمی‌توانند پاییز را به تعویق بیندازند.»

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.