آذر 11, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

نوای بدیع زاده « با کاروان شعر ‌وموسیقی» سفر کرد

1 min read

در «با کاروان شعر و موسیقی » که به پخش موسیقی های فاخر ایرانی و‌معرفی شناسنامه این آثار اختصاص دارد چهارشنبه ۱۰ دی ماه  تصنیف «جلوه گل»با صدای « جواد بدیع زاده » تقدیم شنوندگان می شود.

استاد بدیع زاده سال ۱۲۸۱ خورشیدی در محله پاچنار تهران در خانواده‌یی روحانی از سادات کاشان پا به عرصه وجود گذاشت. پدرش سید رضا ملقب به بدیع‌المتکلمین معروف به سید اناری از وعاظ به نام تهران و از بزرگان مبارزین صدر مشروطیت بوده که نام او و شرح مبارزاتش در تاریخ مشروطیت ایران ثبت است. وی به تمام ردیف‌های آواز تسلط کافی داشته و از سنین کودکی مداوما” تحت تعلیمات پدرش برای یادگیری گوشه‌ها و ردیف‌های آواز قرار می‌گیرد و دایی او، میرزا یحیی سعید‌الواعظین که از بهترین خوانندگان عصر خویش بوده است در یادگیری او سهم به سزایی داشته است.

استاد جواد بدیع زاده بنیانگذار سبک آوازی بیات تهران بود. این سبک آوازی در دهه‌های پیش از انقلاب طرفداران زیادی در تهران داشت و از آن با نامهایی چون “کوچه باغی‌ ‌” و یا “بابا شمل” هم یاد شده است.

اولین صفحه وی به نام ”جلوه گل”‌بر روی صفحه گرامافون ضبط می‌گردد و این آهنگ به عنوان اولین اثر بدیع‌زاده و از آثار به یادماندنی موسیقی ایرانی است.

«جلوه گل» را جواد بدیع زاده خود آهنگسازی کرده است و «نورالله همایون» شعر آن را سروده است، گفتنی است ایت اثر را صدیق تعریف و علیرضا قربانی بازخوانی کرده اند.

برنامه « با کاروان شعر و موسیقی » ساعت ۱۲:۲۰ به تهیه کنندگی « یلدا احتشامی» و اجرای « مریم واعظ پور» روی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.