آذر 13, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

همه چیز درباره فیلم‌های مهم جشنواره فجر امسال

1 min read

با توجه به شرایط حاضر پیش‌بینی میشد فیلم‌های کمتری در سال‌ جاری ساخته و آماده نمایش شوند و شاید به همین دلیل بود که با اعلام برگزاری سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر در سال جاری تأکید شد که همه فیلم‌ها به بخش سودای سیمرغ راه یافته و داوری می‌شوند اما تا پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره 110 فیلم متقاضی حضور در جشنواره شدند که نشان می‌دهد شرایط حاضر تأثیر مخربی که در تولیدات همه کشورها داشته در ایران کمتر بوده و تولیدات سینمای ایران به شکل عجیبی بیشتر از حدی است که انتظار می‌رود و حتی بسیاری از فیلم‌ها که در حال تولید یا آماده نمایش هستند در لیست 110 فیلم متقاضی حضور در جشنواره نیستند.

قطعاً بالا بودن میزان تولیدات سینمای ایران در سالی که سینماها تعطیل بودند نیاز به یک پیگیری و بررسی در راه‌های به سود رسیدن تولیدکنندگان آثار دارد اما جدا از این بحث در مورد سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر احتمالاً امکان دیدن و داوری همه 110 فیلم وجود ندارد چرا که برخی آثار شاید شرایط حضور در جشنواره را نداشته باشند و البته تجربه ثابت کرده که بسیاری از فیلم‌های متقاضی برای حضور در جشنواره آماده نمی‌شوند.

با این حال با نگاهی به فیلم‌های متقاضی به چند نام آشنا می‌رسیم که قطعاً دیدن این آثار می‌تواند برای علاقه‌مندان به سینما و حتی سینماگران کنجکاوی‌برانگیز باشد.

در بین فیلم اولی‌های جشنواره می‌توان به فیلم «بابا سیبیلو» ساخته ادوین خاچیکیان فرزند کارگردان فقید ساموئل خاچیکیان اشاره کرد که یک اثر کمدی است و در دوران کرونا فیلمبرداری شده و رضا شفیعی جم، بهاره رهنما، امیرحسین صدیق، رز رضوی، امیر نوری، یوسف صیادی، پارسیا شکوری، محمدطاها بهروز پور، خشایار راد، علی کاظمی، عباس محبوب و اردشیر کاظمی بازیگران این اثر هستند. قطعاً دیدن فیلمی کمدی از فرزند کارگردانی که آثاری چون «کوسه جنوب»، «یوزپلنگ» و «عقاب‌ها» را ساخته می‌تواند برای علاقه‌مندان به سینما جالب توجه باشد.

یکی دیگر از فیلم‌هایی که اولین تجربه کارگردانش به حساب می‌آیند و می‌تواند دیدن آن برای علاقه‌مندان به هنر سینما جالب توجه باشد فیلم سینمایی «آهو» اولین تجربه سردبیر ماهنامه فیلم است. رضا کیانیان، علی مصفا، حامد کمیلی، سهیلا رضوی و رضا یزدانی از بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

حمیدرضا آذرنگ بازیگر شناخته شده سینما، تئاتر و تلویزیون امسال به عنوان کارگردان فیلم سینمایی «روزی روزگاری آبادان» را به دبیرخانه سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر معرفی کرده است. فاطمه معتمدآریا و محسن تنابنده ، الهام شفیعی، هیراد آذرنگ نقش های اصلی فیلم را بازی می‌کنند و عبدالله اسکندری و علی اوجی تهیه‌کنندگان این فیلم هستند.

حجت قاسم‌زاده اصل کارگردان نام‌آشنای تلویزیون نیز امسال اولین فیلم سینمایی خود را ساخته است. فیلم سینمایی این کارگردان موفق تلویزیون با عنوان «روز ششم» یکی دیگر از آثار مورد توجه سینمای ایران در سی‌ونهمین جشنواره فیلم است. نکته جالب توجه دیگر درباره «روز ششم» بازگشت مصطفی زمانی پس از چند سال با این فیلم به سینمای ایران است.  مصطفی زمانی، جمشید هاشم پور، بهاره افشاری، امیر جعفری، همایون ارشادی، مهران احمدی، افشین هاشمی، مهدی حسینی نیا و بهرام ابراهیمی بازیگران «روز ششم» هستند.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.