آذر 13, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

خلاقیت و تدبیر هنرمندان، روزنه های امید را در شرایط کرونا گشوده است

1 min read

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی به سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در آستانه برگزاری نوشت:

«سال دشواری بود؛ دشوار برای جهان و بی‌تردید دشوار برای تئاتر و اهالی شریفش. یک رخداد نامبارک، نظم و نظام جهان را به هم ریخت و بسیاری از قواعد فردی و اجتماعی را دگرگون کرد. چیزی شبیه رخ دادن یک درام؛ به هم خوردن نظم جاری و به وجود آمدن بحران!

در این میان بسیاری از فعالیت های اجتماعی، محدود و یا حتی متوقف شدند. اجراهای نمایشی در سراسر جهان تعطیل شدند؛ اما زندگی جاری بود و انسان به دنبال ره‌یافت ها و ایده های نوین و کارآمد برای مواجهه و مقابله با این بحران و گره.

به ناچار رویکردها دیگرگونه شد تا جریان خلق هنری و ارتباط با مخاطب، به توقف طولانی نرسد. فضای مجازی و تکنولوژی‌های نوین به خدمت گرفته شدند تا ضمن حفظ سلامت و امنیت هنرمندان و مخاطبان، رشته های خلق و تبادل معنی و پیام و زیبایی قطع نشوند.

گرچه در این موقعیت ناگزیر، بخش بنیادین تئاتر که همانا مواجهه و ارتباط زنده و پویا بین هنرمندان و مخاطب است، دچار خدشه شد؛ اما از خلال خلاقیت و تدبیر هنرمندان، روزنه های امید کماکان گشوده ماند. این رخداد جهانی با تمام نامبارکی‌هایش، برخی بدیهیات را مجدداً برای جهان برجسته کرد چنان که گویی غبار غفلت سالیان بر آن‌ها نشسته باشد: ارتباط، خانواده، معیشت و …؛ گویی چنین تلنگری باید جهان را به خود می آورد که زندگی با تمام روال عادی و شاید تکراری خودش، واجد بسیاری نعمت هاست. از بوسه بی‌دریغ فرزند بر دستان و گونه مادر و پدر خویش، تا تماشای یک تئاتر در یک تماشاخانه. امید که پس از فرو نشستن این طوفان که به لطف پروردگار هرچه زودتر میسر گردد، جهان زیبایی هایش را بیشتر پاس بدارد.

در چنین روزگاری بی‌شک، حضور و هنرآفرینی هنرمندان شریف خانواده تئاتر ایران، قابل ستایش است. امید که سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر، تبلور درخشانی از هنر ایرانی و توان و خلاقیت گران‌سنگ هنرمندان سراسر کشور باشد.

صادقانه همت و تلاش ارزشمند تمام هنرمندان، گروه های نمایشی، همکاران و دست اندرکاران برگزاری این رویداد هنری را ارج می نهم و از پروردگار مهربان برای تمامی عزیزان سربلندی و پیروزی آرزومندم.»

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه 11 تا 20 بهمن برگزار می‌شود. نشانی سایت این جشنواره www.fitf.ir است.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.