آذر 14, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

«به دانش بزرگ و به همت بلند» به راند دوم رفت

1 min read

یکسال پس از توقف فیلمبرداری «به دانش بزرگ و به همت بلند» که پرتره‌ای از زندگی احمد سمیعی گیلانی است، مرحله‌ دوم تولید مستند در جشن تولد ۱۰۰ سالگی این استاد آغاز شد.

عصر شنبه ۱۱ بهمن و با حضور جمعی از بزرگان فرهنگ و ادب ایران، سالروز صد سالگی استاد احمد سمیعی گیلانی ویراستار پهنه‌ ادبی ایران، نویسنده و مترجم ده‌ها کتاب و صدها مقاله علمی و ادبی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.

در این مراسم که با حضور خانواده استاد برگزار شد، رضا داوری اردکانی، غلامعلی حداد عادل، فتح‌الله مجتبائی، حسین معصومی همدانی، جعفر شجاع کیهانی و جمعی دیگر از اساتید فرهنگستان سخنرانی کردند.

در پایان برنامه هم استاد سمیعی شمع کیک تولد صد سالگی خود را در مراسمی که سایه‌ بیماری کرونا در فضای آن سنگینی می‌کرد، خاموش کرد.

همزمان با این مراسم، فاز دوم فیلمبرداری مستند «به دانش بزرگ و به همت بلند» که به دلیل پاندمی کرونا متوقف شده بود نیز آغاز شد.

استاد احمد سمیعی گیلانی از بهمن‌ماه سال گذشته و پس از حضور در جشن تولدی که برای ۹۹ سالگی ایشان در کتابخانه ملی برگزار شده بود، سفری به رشت داشت و همزمان با شیوع بیماری کرونا و به خواست دخترشان در این شهر قرنطینه شد تا از ابتلا به بیماری مصون بماند.

در مرحله نخست فیلمبرداری این مستند، مصاحبه با برخی اساتید از جمله اسماعیل سعادت، حسین معصومی همدانی، عبدالحسین آذرنگ، علی آل‌داوود، علی اشرف صادقی، علی صلح‌جو و ایران گرگین درباره شخصیت استاد سمیعی انجام شده و حدود ۳۰ درصد کار که نیازمند ارتباط مستقیم با ایشان است، باقی مانده که با گذر از روزهای سخت کرونایی، این پروژه به مرحله تولید بازگشته است.

عوامل تولید مستند «به دانش بزرگ و به همت بلند» عبارتند از کارگردان و تهیه‌کننده: منوچهر مشیری، پژوهشگر: دکتر الوند بهاری، فیلمبردار: رضا تیموری، تدوینگر: میترا کاراگاه، صدابرداران: سیدمحمدجلال حسینی و احمد طائی، مجری طرح: شهناز ناطق، عکاس: سهیل صباحی و تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.