آذر 11, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

با «گرگاس ها یا روز بخیر آقای وزیر» لذت یک نمایش متفاوت را احساس کنید

1 min read

حمیدرضا نعیمی نمایشنامه نویس، بازیگر و کارگردان تئاتر است. نعیمی تا کنون جوایز متعددی از جمله جایزه ویژهٔ فیلمنامه نویسی برای فیلمنامه بلند داستانی«مخمصه» از یازدهمین جشنواره بین‌المللی روستا، جایزه اول نمایشنامه‌نویسی از دوازدهمین جشنواره سراسری دانشجویان برای نمایشنامه «وعده‌گاه نهنگ‌ها»، لوح تقدیر به عنوان نمایشنامه‌نویس فعال در روز جهانی تئاتر،جایزهٔ اول نمایشنامهٔ اقتباسی برای نمایش «مکبث» از بیست و سومین جشنوارهٔ بین‌المللی فجر، جایزه اول نمایشنامه‌نویسی از اولین جشنوارهٔ سراسری نمایشنامه‌نویسی کودک و نوجوان برای نمایشنامه‌«قصهٔ خوب خدا» و جایزهٔ نمایشنامه‌نویسی برتر از سومین جشنواره تئاتر ماه برای «امشب دیگر مهره‌های پشتم نی‌لبک می‌زنند» را دریافت کرده‌است.

نعیمی در نمایش‌های «خانه‌ کاغذی»، «وعده‌گاه نهنگ‌ها»، «شهر آدم»، «شهر حیوان»، «آژاکس»، «خانه‌ کاغذی»، «گمسار»، «داستان‌های کارور»، «مکبث»، «قضیه‌ی تراخیس»، «چه گوارا»، «ددالوس و ایکاروس»، «کالون و قیام کاستلیون» ایفای نقش کرده است.

حمیدرضا نعیمی با توجه به اینکه امسال با چه نمایشی در جشنواره تئاتر فجر حضور دارد و سبک و داستان وی چگونه است به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: با نمایش «گرگاس ها یا روز بخیر آقای وزیر» آخرین کار گروه تئاتر شایا به نویسندگی و کارگردانی خود در جشنواره تئاتر فجر حضور دارم. ژانر اثر و نمایش کمدی است و برای من و تیم بازیگران و تمام عوامل یک تجربه جدید است و فکر می کنم برای تماشاگران اتفاق جذابی نیز باشد.

این کارگردان در این خصوص که وضعیت جشنواره با توجه به پروتکل های بهداشتی چگونه خواهد بود بیان کرد: با توجه به اینکه جشنواره هنوز شروع نشده است ولی بر اساس تمهیداتی که شنیدم مسئولان برگزاری جشنواره و همین طور افرادی که در تئاتر ها حضور دارند به شدت مراقب هستند و کاملا پروتکل های بهداشتی را رعایت خواهند کرد و انشا الله مشکل خاصی پیش نمیاید. چرا که تماشاگرانی که در سالن ها حضور پیدا می کنند تعداد افراد اندکی هستند و با فاصله و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی و ایمنی وارد تئاتر خواهند شد. یعنی تب سنجی اتفاق خواهد افتاد، ماسک ها کنترل می شود تا اگر کسی همراه نداشت به او تعلق بگیرد و حتی از زیر گیت های ضد عفونی کننده رد خواهند شد و با فاصله روی صندلی های مشخص شده خواهند نشست. امیدوارم که اتفاق خاصی پیش نیاید و همین مسئله باعث شود که ما کم کم وارد شرایط عادی برای اجرای نمایش ها پس از جشنواره هم باشیم.

او در پاسخ به این سوال که موافق برگزاری جشنواره هست یا خیر تصریح کرد: به طور کل همه جشنواره ها معایب و محاسنی دارد راستش من امسال و در این شرایط به شدت  موافق برگزاری جشنواره تئاتر فجر هستم چرا که یک سال تئاتر تعطیل بوده است و مردم از تئاتر دور شدند. شاید این جشنواره به عبارتی دوباره خون جدید و تازه ای به کالبد در حال احتضار تئاتر بدمد و به عبارتی باعث شود اعتماد به تماشاگران برگردد.

نعیمی با اشاره به اینکه به فکر اجرای عموم در سال بعد است یا همین امسال گفت: من اجرای عموم را قبل از جشنواره در تاریخ  9 بهمن شروع کرده و 10 بهمن اجرا داشته و روز  11 و 12 و 13بهمن نیز در جشنواره فجر حضور دارم و از روزهای بعد از جشنواره اجرای عموم را ادامه خواهم داد.

کارگردان «گرگاس ها یا روز بخیر آقای وزیر» در خصوص اینکه چقدر امیدوار است هزینه هایی که برای نمایش خرج کرده برگردد خاطرنشان کرد: هیچ امیدی در این مورد نداریم.

حمیدرضا نعیمی در پایان و با اشاره به اینکه چگونه می شود سال گذشته تئاتر را جبران کرد؟ اظهار کرد: تنها کاری که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری و مرکز هنر های نمایشی بایدانجام دهند این است که از دولت بودجه کافی برای جبران خسارت های ناشی از کرونا در نظر بگیرند و به تئاتر ها بودجه بیشتری اختصاص داده شود و دولت هزینه سالن های در حال اجرا  و آن تعداد صندلی هایی که غیر قابل فروش محسوب می شوند را به گروه های تئاتر پرداخت کند تا بعد از  یک سال عسرت و دوری از کسب درآمد گروه های هنری بتوانند حداقل برای چند ماه آرامش داشته باشند.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.