آذر 16, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

ششمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی جریزه کیش به پایان رسید

1 min read
مجسمه سازی

مراسم اختتامیه ششمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی جریزه کیش با معرفی برگزیدگان و هنرمندان برتر شرکت‌کننده در این رویداد به پایان رسید.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر به نقل از ستاد خبری ششمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی کیش، ششمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی کیش با متریال سنگ که با همت شرکت عمران، آب و خدمات کیش از ۲۵ بهمن تا ۲۰ اسفند ۹۹ برگزار شد، شامگاه ۲۲ اسفند به پایان رسید و هنرمندان برتر در این رویداد اعلام شدند.

هدایت صحرایی دبیر اجرایی و هنری سمپوزیوم، در مراسم اختتامیه ششمین نسخه سمپوزیوم مجسمه‌سازی کیش گفت: این دوره از سمپوزیوم را به پایان رساندیم و خدا را شاکریم که همه سلامت هستند و این بزرگترین نعمتی است که در این سمپوزیوم از آن بی‌بهره نماندیم.

هدایت صحرایی با بیان اینکه از حدود دو ماه پیش برنامه‌ریزی و بحث فراخوان ششمین سمپوزیوم مجسمه سازی کیش طراحی و تدوین شد، گفت: برای این سمپوزیوم حدود ۲۴۰ هنرمند ثبت نام کردند. حدود ۱۲۳ هنرمند برای اجرای آثارشان و ۱۱۶ نفر هنرمند دستیار که از این تعداد ۱۰ هنرمند به انتخاب هیأت محترم داوران برای اجرا برگزیده شدند و از دو هنرمند هم به عنوان مدعو، برای حضور در سمپوزیوم و اجرای آثار دعوت به عمل آمد. ضمن اینکه ۱۲ هنرمند دستیار نیز انتخاب شدند که در کنار هنرمندانشان، به سمپوزیوم مجسمه‌سازی کیش رونق خوبی بخشیدند.

وی از عوامل پشت صحنه سمپوزیوم و مدیران و مسئولان شرکت عمران آب و خدمات جزیره کیش تشکر کرد و ادامه داد: تقدیر ویژه دارم از احسان گرایلی که برنامه‌ریزی‌های اصلی سمپوزیوم را بر عهده داشت، حمید صادق‌زاده که در این مدت بازوی اصلی بحث اجرایی سمپوزیوم بود، رضا یوسفی که بار مسئولیت سمپوزیوم را بر دوش کشید و همینطور حمید تهرانی که همگی بیشتر از حد توانشان زحمت کشیدند.

خلق آثاری ارزشمند که همیشه ماندگار خواهند ماند

طاهر شیخ‌الحکمایی، یکی از داوران این سمپوزیوم، با بیان اینکه داوران تنها یک بخش کوچک را در سمپوزیوم به عهده داشتند گفت: تصمیم برای برگزاری سمپوزیوم کیش به جا و به موقع بوده و اینکه این گردهمایی رقم خورده جای بسی خوشحالی است. بعد از اعلام فراخوان سمپوزیوم کیش و ارسال آثار، تعدادی اثر برای اجرا در سمپوزیوم کیش انتخاب شد، اما آن آثاری که انتخاب نشدند به این معنا نیست که قابل اجرا نبودند یا کیفیت لازم را نداشتند. شرایط برای اجرای آن همه کار فراهم نبود.

وی افزود: ای کاش زمانی پیش می‌آمد که می‌توانستیم ۵۰ درصد این آثار را به اجرا در بیاوریم. هر کدام از این کارها وقتی ساخته می‌شود ارزش افزوده‌ای ایجاد می‌کند که بسیار گرانبها است. ما در ایران ۷۰۰ نوع سنگ داریم و اگر مدیریت آنها را بر عهده بگیریم و با دادن آن به هنرمندان جوان و صاحب امضایمان، به خلق آثار بپردازیم، می‌توانیم جزیره کیش را در دنیا معرفی کنیم. اینگونه است که هنرمندان و علاقمندان به هنر از سراسر دنیا می‌آیند تا آثار هنری را ببینند.

شیخ‌الحکمایی درباره اهمیت مجسمه‌های سنگی نیز چنین گفت: اگر یک مترمکعب سنگ را از معدن بیاوریم و آن را برش بزنیم و در نمای ساختمان از آن استفاده کنیم، گرچه زیبایی زیادی دارد اما متأسفانه در ایران نهایتاً ۳۰ تا ۴۰ سال بعد می‌گویند ساختمان کلنگی شده و آن را تخریب می‌کنند. در نتیجه همه هزینه‌هایی که در طی سال‌ها شده تبدیل به خاکستر می‌شود اما وقتی یک سنگ یک متری به هنرمند تحویل داده می‌شود از آن اثری ماندگار خلق می‌شود و ممکن است چند صد سال دوام پیدا کند. شاید نام هنرمند بعد از چند قرن باقی نماند اما اثری که ساخته همیشه ارزشمند خواهد بود.

نگاه متفاوت به الاهیات از دریچه هنر و مجسمه‌سازی

سعید رضادوست سرپرست دفتر تهران و رئیس حوزه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش سخنران بعدی این مراسم بود. وی با بیان اینکه طی یک سال گذشته ۵ سمپوزیوم در کیش برگزار شد درباره اهمیت هنر گفت: اگر از دریچه هنر به مقوله الاهیات نگاه کنیم، گفتگوی عمیق‌تری برقرار می‌شود. مهمترین منبع دین اسلام، قرآن مبین، همواره از جنبه هنری هم قابل توجه بوده، چه از لحاظ فرم، چه معنا. بیاییم گفتگوی میان اهالی دین، دنیا، دانش و بینش و هر آن‌کس که بهره‌ای از معرفت برده را با پبوند هنر برقرار کنیم. در دو مولفه‌ای که در ظاهر حتی متضاد هستند، هنر است که می‌تواند میانجیگری کند.

این نویسنده و شاعر با تاکید بر اینکه در سمپوزیوم کیش پیوندی مبارک بین فرهنگ ایرانی و فرهنگ اسلامی برقرار شده اظهار کرد: عشق گوهر گم شده میان زمانه پرغوغای ماست. عشق می‌تواند حد وسط میان تمام مفاهیم را بگیرد و همه را به یک نتیجه مبارک برساند. در زمانه و جغرافیایی ما نزاع‌های مختلف هست و گاه به نام دین خشونت ورزیده می‌شود. به گمانم این کار یک پاسخ رساست که نشان می‌دهد نه تنها خشونتی در دل این معرفت قدسی نهفته نیست، بلکه بستر مناسبی برای پاسخ دادن به چالش‌های پیش روی ماست. امیدوارم این راه پر رهروتر باشد.

پتانسیل کیش برای تبدیل شدن به نمایشگاه فرهنگ و هنر ایران

احسان گرایلی دبیر سمپوزیوم نیز در این مراسم سخنان کوتاهی در باب اهمیت فرهنگ و فعالیت‌های فرهنگی و هنری داشت. وی با اشاره به مفهوم «ایران هم‌کیش» درباره آن گفت: این مفهوم بدان معناست که اگر درمورد جغرافیایی مثل ایران یا در مورد اقلیمی خاص صحبت می‌کنیم که در نقشه جغرافیا، مختصاتی برایش تعریف شده است، فارغ از این خطوط، آنچه باعث می‌شود تحت عنوان هم کیش و هم وطن کنار هم قرار یگیریم، فرهنگ ماست.

وی، جزیره کیش را گزیده‌ای از ایران معرفی کرد و توضیح داد: کیش می‌تواند نمایشگاهی ارزشمند برای ارائه فرهنگ و هنر ایران باشد. در اینجا می‌توان الحان متفاوت، فضاهای فرهنگی متفاوت و ظرفیت‌های فرهنگی متفاوتی را به نمایش گذاشت. در ششمین رویداد مجسمه‌سازی کیش هم آثار بسیار جذاب و زیبای هنرمندان به اتمام رسید و شک ندارم مخاطبان ما سال‌ها و قرن‌ها از مشاهده آن‌ها لذت ببرند.

وی با تقدیر از زحمات ابوالفضل طیبی گفت: بعد از رویداد قبلی هجمه زیادی داشتیم و فشار فراوانی بود تا چنین رویدادهایی دیگر اتفاق نیفتد. شک ندارم بسیاری از مدیرانی که در این زمینه رزومه خوبی دارند هم حاضر نخواهند شد در چنین بزنگاه‌هایی ریسک تحمل چنین موضوعاتی را به تن بخرند. جناب طیبی هم پشت ما ایستاند و فقط خواستند کار به خوبی انجام شود. هنرمندان ما ظرفیت‌های بیشتری دارند که امیدواریم این رویدادها تداوم داشته باشد.

هنرمندانی که روح خود را در آثارشان دمیدند

ابوالفضل طیبی، مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش، سخنران دیگر مراسم اختتامیه ششمین سمپوزیوم کیش بود. وی به برخی اتفاقات ۹ ماهه اخیر جزیره کیش از جمله آزادسازی ۳۸۸ هزار متر از سواحل جزیره زیبای کیش، شروع به کار تاکسی‌های اینترنتی و رسیدگی به ۶ هزار نخل در جزیره اشاره کرد و گفت: سرآمد همه این فعالیت‌ها و یکی از زیباترین کارهایی که در جزیره کیش انجام شده همین سمپوزیوم‌هایی هست که نتیجه آن را هنرمندان رقم زدند.

وی با بیان اینکه هنرمندان روح خود را در آثارشان دمیدند گفت: هر جایی که مجسمه‌ها نصب شدند مورد تقدیر قرار گرفتند و آرزو می‌کنم دوستانی که بعد از ما هم مسئولیت می‌پذیرند این روند را ادامه دهند.

خسرو نشان معاون گردشگری منطقه آزاد کیش نیز در این مراسم اظهار امیدواری کرد ادوار دیگر سمپوزیوم در ادامه برگزار شود و هنرمندان باز به خلق آثار بپردازند. وی ادامه داد: ما سمپوزیوم به سمپوزیوم بهتر شدیم و این کار دارد به اوج و شکوه خودش نزدیک می‌شود و امیدوارم این گردهمایی‌های هنری ادامه یابد.

ششمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی کیش با متریال سنگ با همت شرکت عمران، آب و خدمات کیش از ۲۵ بهمن تا ۲۰ اسفند ۹۹ برگزار شد. در این سمپوزیوم ۱۲ سنگ توسط ۱۲ هنرمند و ۱۲ هنرمند دستیار ساخته و اجرا شد. بوالفضل طیبی، رئیس سمپوزیوم، احسان گرایلی دبیر سمپوزیوم، هدایت صحرایی دبیر اجرایی و هنری سمپوزیوم، مجید ملانوروزی، غفار آقازاده، شهرام زمانی، احسان گرایلی، هدایت صحرایی شورای سیاستگذاری سمپوزیوم بودند. همچنین طاهر شیخ‌الحکمایی، حمید شانس، سیدمجتبی موسوی، احسان گرایلی، هدایت صحرایی به عنوان هیأت داوری انتخاب آثار حضور داشتند.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.