آذر 16, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

جشن «هجده سالگی» در شهرزاد

1 min read

فردین رحمانپور از اجرای نمایش «هجده سالگی» با بازی امید زندگانی و نوشین تبریزی در پردیس تئاتر شهرزاد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، فردین رحمانپور درباره داستان نمایش «هجده سالگی» که قرار است اردیبهشت ماه و بعد از تعطیلات کرونایی در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه برود، گفت: این داستان به بیان احساسات گروهی می‌پردازد که در حد فاصل میان سکوت تا فریاد، آرامش تا خشم و شادی تا اشک به گونه‌ای دراماتیک در می‌مانند و مسیر رویا تا کابوس را در گذشته ذهن خود به شکلی طی می‌کنند که گویی همه آنچه به عنوان خاطره در میان گذاشته می‌شود، رویایی است شیرین در مختصات کابوسی ابدی.

وی افزود: «هجده سالگی» در فضای واقع‌گرایانه شکل می‌گیرد اما تلاش کردیم که فرم معناشناسانه ای متناسب با مفاهیم نمایش در میزانسن‌ها به کار ببریم.

این کارگردان با بیان اینکه در این نمایش بیننده بدون برخورد با بازیگران، خود را مقصر بسیاری از اتفاقات داستان می‌پندارد و ناخودآگاه خود را در رخدادهای نمایش مسئول می‌بیند، عنوان کرد: در پایان اثر بیننده پس از طی فاصله میان کمدی و تراژدی با شعری حماسی با بازیگران به طور مستقیم و با بیانی اکسپرسیون وار همراه می‌شود اما در نهایت با تمامی سوالات پیش رویش تنها می‌ماند. در این نمایش بازی‌ها با روایت فانتزی ذهن کاراکترها و در تقابل با کابوس زمان حال با ۲ شیوه اجرایی کارگردانی شده‌اند به شکلی که در بازی‌ها زمان وقوع خاطرات و زمان حال از هم متمایز هستند.

رحمانپور در پایان صحبت‌هایش یادآور شد: در این نمایش آنقدر می‌خندید تا گریه کنید.

در نمایش «هجده سالگی» امید زندگانی، نوشین تبریزی، فردین رحمانپور، محمد کرمی، مصطفی دارایی، آزاده جاوید، حامد کریوند، هانیه گلپایگانی، کامیار مهدی زاده، شعبان حاتمی، لیلا فرداد، نگار والی دوست، آوا مهماندوست، آرمیتا لطفی، پارسا داداش زاده و سارا داداش زاده ایفای نقش می‌کنند.

سایر عوامل این نمایش عبارتند از محسن میرزاخانی مشاور کارگردان و دراماتورژ، آتنا محمدی دستیار کارگردان، فرزانه جدید طراح گریم، مجتبی گیویان طراح نور، مهسا حامدی طراح لباس، داود زارع گاریزی مدیر تولید، پارسا خسروی آهنگساز و صداگذار، آرزو باقری برنامه ریز، امیرحسین قلندری مدیر صحنه، سمیه طیبی روابط عمومی، سعید بینا و نادر خدابخش مسئول هماهنگی با سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی، مهشید سلطانی منشی صحنه و اجرای نور و صدا، کیانا تاجیک دستیار طراح لباس، آرام آهنچی و اردلان آشناگر گروه عکاسی، هومان مهرآذین طراح پوستر، داود زارع گاریزی تهیه کننده.

نمایش «هجده سالگی» با طرحی از محمد کرمی و نوشته محسن میرزاخانی و محمد کرمی در اردیبهشت ماه در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود. این نمایش نخستین اثر کارگردانی رحمانپور است در حالی که او پیش‌تر در نمایش‌های «و چند داستان دیگر» به کارگردانی مسعود طیبی و «تنها راه ممکن» به کارگردانی شبنم قلی خانی و همچنین سریال «از سرنوشت» بازی کرده است.

مهر/

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.