آذر 14, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

اجرای طرح اعطای ۲ نشان هنری به فعالان حوزه آموزش

1 min read

طرح اعطای نشان ویژه ابوالحسن خان صبا و عیسی خان بهادری برای تجلیل از مقام شامخ فعالان عرصه آموزش هنر در هنرستان‌های هنرهای زیبا از سال ۱۴۰۰ آغاز می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طرح اعطای نشان ویژه ابوالحسن خان صبا هنرمند موسیقی ایرانی و عیسی خان بهادری هنرمند حوزه هنرهای تجسمی برای تجلیل از مقام شامخ فعالان عرصه آموزش هنر در هنرستان‌های هنرهای زیبا از سال ۱۴۰۰ آغاز می شود.

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام این خبر گفت: به منظور پاسداشت معلمان آموزش هنر و هنرآموزان، نشان استاد ابوالحسن خان صبا در حوزه موسیقی و استاد عیسی خان بهادری در حوزه هنرهای تجسمی اعطا می شود. این نشان به دلیل نقش موثر و ارزشمند ابوالحسن خان صبا و عیسی خان بهادری به نام این ۲ هنرمند نامگذاری شده است.

وی افزود: اعطای نشان ویژه ابوالحسن خان صبا و عیسی خان بهادری از امسال به مناسبت هفته معلم توسط دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری برگزار می شود و در هر کدام از رشته های موسیقی و هنرهای تجسمی به یک هنرآموز هنرستان هنرهای زیبا اعطا می شود. با تدوین آیین نامه ای برای این نشان، سایر رشته های هنری نیز در سال های آینده به این طرح افزوده می شوند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت و ضرورت آموزش هنر گفت: آموزش هنر عرصه مهمی است که بیش از ۱۰۰ سال در کشور ما سابقه دارد و مدارسی که برای آموزش موسیقی و هنرهای تجسمی بیش از یک قرن پیش راه اندازی شد، پایه و اساس تاسیس هنرستان‌های موسیقی و هنرهای زیبا شد. هنرستان هایی که به عنوان مراکز مهم آموزش هنر نوجوانان بخش مهمی از تاریخ آموزش هنر را رقم زدند.

حسینی بیان کرد: آموزش هنر در هنرستان ها از نظر محتوا، هنرآموزان، انتخاب هنرجویان و شیوه آموزش قابل تامل و بررسی است و بسیاری از فارغ التحصیلان هنرستان ها امروز از هنرمندان موثر، خلاق و جریان ساز هنر هستند که اگر پژوهشی با روش علمی و با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور در این زمینه انجام شود، نقش هنرستان ها در آموزش هنر و مهارت و معرفت هنری هنرمندانی که در این مراکز آموزش دیده اند، روشن خواهد شد. به هر ترتیب آموزش‌های هنری حلقه وصل گذشته و آینده است و بر همبستگی فرزندان کشور بر محور فرهنگ و حفظ اصالت‌ها و ارزش‌ها می‌افزاید. به این ترتیب ترتیب آموزش فرآیند حساس و تأمل برانگیزی است که ضرورت التفات به آن تضمین گر ادامه راه روشن هنر است.

معاون امور هنری وزیر ارشاد در پایان گفت: ساماندهی و توسعه کمی و کیفی هنرستان ها با توجه به پیشینه درخشان و تاثیر آنها در آموزش هنر در این دوره مورد توجه قرار گرفت و تعداد هنرستان های هنرهای زیبا در استان های مختلف کشور به ۵۰ هنرستان رسید. اعطای نشان به هنرآموزان هنرستان های هنرهای زیبا نیز بیانگر موضوع آموزش هنر و پاسداشت معلمان هنر و هنرآموزان است.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.