آذر 14, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

برگزاری همایش «ایران‌شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده»

1 min read

معاون پژوهشی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از برگزاری همایش «ایران‌شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده» خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز، فاطمه جان‌احمدی با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی «ایران‌شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده»، گفت: این همایش در تاریخ اول و دوم شهریورماه برگزار می‌شود. همایش بین‌المللی «ایران‌شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده» نخستین اجلاس سازمان در حوزه مطالعات ایران‌شناسی است که در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در این همایش، محققان ایرانی و غیرایرانی بسیاری شرکت کرده و مقالات خود را به سه زبان فارسی، انگلیسی، و عربی ارائه خواهند کرد. علاوه بر این، در این گردهمایی، آخرین نتایج مطالعات و پژوهش‌های محققان عرصه ایران‌شناسی درباره ایران و مطالعات ایرانی در جهان، به‌صورت مجازی ارائه خواهد شد.

جان‌احمدی افزود: برگزاری این همایش یکی از ضرورت‌ها و نیازهای امروز است، زیرا ایران دارای تمدنی کهن و شناخته‌شده در دنیا است و دنیا این کشور را با داشته‌های تاریخی‌اش می‌شناسد و فرهنگ، ادب، و تمدن ایرانی در دنیا مخاطبان فراوانی دارد و بسیاری از کشورهای دنیا نسبت به ایجاد و راه‌اندازی کرسی‌های ایران‌شناسی در دانشگاه‌های مطرح علاقه دارند و اقدام کرده‌اند.

معاون پژوهشی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار داشت: بر این اساس و نیز ناظر به ذخایر فرهنگ و تمدن ایران، معاونت پژوهشی این سازمان، در راستای مطالعات ایرانشناسی و آشنایی با کرسی‌های ایرانشناسی و شناخت پژوهشگران و فعالانِ این حوزه، برگزاری همایش «ایران‌شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده» را در دستورکار خود قرار داده است و برگزاری چنین همایشی را از ضرورت‌های مهم عصر حاضر می‌داند.

جان‌احمدی گفت: محورهای این همایش، باتوجه به رویکرد پژوهش‌های سازمان در حوزه ایرانشناسی، به بررسی فراز و فرودهای مطالعات ایرانشناسی در جهان طی سده‌های گذشته، و وضعیت کنونی و چشم‌انداز آینده آن اختصاص دارد. همچنین، برای ارائه آخرین دستاوردهای حوزه ایرانشناسی در جهان برگزاری پنل‌های تخصصی در نظر گرفته شده است.

دبیر علمی همایش «ایران‌شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده» اضافه کرد: از دیگر محورهای این همایش می‌توان به جایگاه ایرانشناسی در مطالعات دایره‌المعارفی و دانشنامه‌ای، مطالعات نسخ خطی فارسی در جهان غیر ایرانی، جایگاه هیات‌ها و مبلغان مذهبی مسیحی اروپایی در ایرانشناسی، جایگاه رجال سیاسی و نظامی اروپایی در ایرانشناسی، تأثیرات ایرانشناسی بر شکل‌گیری ملی‌گرایی و هویت ملی ایرانیان و تحقق وحدت ملی، و بررسی شاخه‌های گوناگون و گسترده ایرانشناسی اشاره کرد.

جان‌احمدی اظهار داشت: این همایش بین‌المللی دو روزه و به صورتِ مجازی در تاریخ ۱ و ۲ شهریورماه طی نشست‌هایی مجزا ولی مرتبط، در بخش‌های گوناگون مطالعات ایرانی برگزار می‌شود که بستری پژوهشی برای پرداختن به تجربه‌های حوزه ایرانشناسی در گذشته و حال، با نگاهی به آینده ایرانشناسی در ایران و جهان است.

به گفته دبیر علمی همایش «ایران‌شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده»، تاکنون چکیده‌ها و مقالاتی از کشورهای جهان اسلام و عرب‌زبان، کشورهای اروپایی، کشورهای حوزه شبه‌قاره هند، و نیز محققان داخل کشور به دبیرخانه ارسال شده است.

وی با بیان این مطلب که مقالات دریافتی در حوزه‌های گوناگون مطالعات ایرانی هستند؛ افزود: طی دو روز برگزاری این همایش، با احتساب نشست‌های افتتاحیه و اختتامیه، حدود ۸ پانل به دو صورت مجزا و موازی برگزار می‌شود و همه سخنرانی‌ها به سه زبان فارسی، عربی، و انگلیسی ارائه خواهند شد.

جان‌احمدی درباره تعداد مقالات ارسالی به دبیرخانه همایش گفت: تعداد ۱۳۸ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است که تعدادی از آن‌ها به‌دلیل نامرتبط بودن با محورهای اعلام شده همایش کنار گذاشته شدند و درمجموع، بیش از ۷۰ مقاله قابلیت عرضه در همایش را دارند که بخش عمده‌ای از آن‌ها طی دو روز و در نشست‌های مربوط به صورت سخنرانی ارائه خواهند شد.

وی با اعلام اینکه حدود ۲۳ کشور در این کنگره بین‌المللی شرکت کرده‌اند، ادامه داد: در این همایش با تنوع قابل‌توجهی از استادان و محققان کشورهای مختلف مواجه هستیم، کشورهایی همچون کانادا، استرالیا، فرانسه، ایتالیا، بوسنی و هرزگوین، ارمنستان، گرجستان، قزاقستان، بنگلادش، هند، پاکستان، عراق، اردن، مصر، الجزایر، مراکش، نیجریه، نیجر، تونس، لیبی، چین، و سودان مشارکت داشته‌اند که این تنوع، به خصوص ازنظر حضور پژوهشگران کشورهای جهان اسلام و عرب‌زبان در میان همایش‌های ایران‌شناسی کم‌نظیر است

جان‌احمدی تصریح کرد: دانشگاه‌های متعددی از ایران به خصوص آن دسته از مراکز علمی که کرسی‌های ایران‌شناسی در آن‌ها دایر است، در همایش بین‌المللی «ایران‌شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده» مشارکت کرده‌اند که ازجمله می‌توان به مراکزی چون گیلان، اصفهان، تهران، میبد، یزد، کرمان و غیره اشاره کرد.

جان‌احمدی تأکید کرد: با وجود این مشکلات، سازمان اسناد و کتابخانه ملی توانسته است مشارکت گسترده داخلی و خارجی را رقم بزند و در نخستین همایش «ایران‌شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده» به‌رغم تبلیغات گسترده، مخاطبان خود را به این همایش فراخوانَد که البته نقش روابط عمومی سازمان در این فرایند شایان‌توجه است.

دبیرعلمی همایش بین‌المللیِ «ایران‌شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده» در پایان خاطرنشان کرد: گزیده مقالات برتر این همایش در قالب ویژه‌نامه مجلات علمی و یا به‌صورت کتاب منتشر خواهد شد . 

منبع : ایلنا 

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.