آذر 13, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

فیلم ایرانی زالاوا فاتح بخش هفته منتقدان ونیز شد

1 min read

در این دوره از جشنواره فیلم ونیز، سینمای ایران در بخش رقابتی نامزدی نداشت و تنها فیلم ایرانی حاضر در این دوره «زالاوا» به کارگردانی ارسلان امیری بود که در بخش دوهفته منتقدین حضور داشت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز در این دوره از جشنواره فیلم ونیز، سینمای ایران در بخش رقابتی نامزدی نداشت و تنها فیلم ایرانی حاضر در این دوره از جشنواره «زالاوا» به کارگردانی ارسلان امیری بود که در بخش دوهفته منتقدین حضور داشت. «مادران موازی» به کارگردانی پدرو آلمودوار که فیلم‌ افتتاحیه این دوره از جشنواره ونیز بود، به همراه فیلم‌های «قدرت سگ» ساخته جین کمپیون، «اسپنسر» ساخته پابلو لارائین و «مونا لیزا و ماه خونین» ساخته آنا لیلی امیرپور، کارگردان ایرانی‌تبار از فیلم‌های مطرح این دوره از جشنواره هستند که در بخش اصلی جشنواره ونیز بر سر جایزه شیر طلایی بهترین فیلم با یکدیگر رقابت دارند.

فیلم «زالاوا» به کارگردانی ارسلان امیری نخستین نمایش جهانی خود را در بخش مسابقه سی‌وششمین دوره «هفته منتقدین» در هفتادوهشتمین دوره‌ جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز تجربه کرد. این فیلم در ۲روز و ۳سانس از جمله در ساعت۱۳:۱۵ روز ۱۷شهریور (۸سپتامبر۲۰۲۱) در سینما «پرلا» و در ساعت‌های ۱۹:۱۵ و ۱۹:۳۰ روز ۱۸شهریور (۹سپتامبر۲۰۲۱) در سالن‌های سینمای «آسترا ۱» و «آسترا ۲» شهر ونیز روی پرده رفت. ارسلان امیری که پیش‌تر به‌عنوان فیلمنامه‌نویس با آیدا پناهنده، همسرش در چند فیلم ازجمله فیلم‌‍‌های «ناهید» و «قصه داوود و قمری» همکاری کرده بود، با «زالاوا»، نخستین‌بار فیلمسازی‌ را تجربه کرده است. «زالاوا» براساس مجموعه‌ای از حوادث واقعی در دهه۵۰ در یک روستا ساخته شده است. این حوادث باعث ترس مردم روستا شده و رئیس پاسگاه این روستا تلاش دارد امنیت را در پی وقوع این حوادث در روستا برقرار کند. نوید پورفرج، پوریا رحیمی‌سام و هدی زین‌العابدین از بازیگران اصلی این فیلم هستند. نوید پورفرج در نقش رئیس پاسگاه و پوریا رحیمی‌سام در نقش جن‌گیر در فیلم «زالاوا» ظاهر شده‌اند. «زالاوا» برای تصاحب جایزه لوئیجی دی‌لورنتیس با عنوان «شیر آینده» با ۶فیلم دیگر از سینمای جهان رقابت می‌کند.

منبع : همشهری آنلاین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.