آذر 11, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

دورخیز خودنگاره فریدا کالو برای رکوردشکنی | دیگو و من ۳۰ میلیون دلاری می‌شود؟

1 min read

خودنگاره‌ای که فریدا کالو سال ۱۹۴۹ از خود و همسرش دیگو کشیده، ماه نوامبر امسال در حراجی آثار مدرن ساتبیز نیویورک ۳۰ میلیون دلار چکش می‌خورد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز ، گران‌ترین نقاشی کارنامه هنرمند نامدار مکزیکی هشت میلیون دلار است که سال ۲۰۱۶ به ثبت رسید اما انتظار می‌رود «دیگو و من» در حراجی ساتبیز نیویورک در ماه نوامبر ۳۰ میلیون دلار یا بیشتر فروش برود. به این ترتیب، همزمان دو رکورد می‌شکند: گران‌ترین اثر کارنامه کالو و گران‌ترین هنرمند تاریخ آمریکای لاتین.

گران‌ترین نقاشی تاریخ هنرهای تجسمی در منطقه آمریکای لاتین تابلو «رقیبان» کار دیگو ریورا، نقاش مکزیکی و همسر فریدا کالو است که سال ۱۹۳۲ خلق شد و سال ۲۰۱۸ در حراجی کریستیز ۹.۸ میلیون دلار به فروش رسید. حالا کالو می‌تواند علاوه بر شکستن رکورد همسرش، عنوان گران‌ترین هنرمند آمریکای لاتین را در خاندان ریورا و کالو نگه دارد.

جالب اینکه تصویر ریورا در تابلو «دیگو و من» بر پیشانی فریدا دیده می‌شود. هر چند با چند قطره اشک که از دیدگان کالو بر گونه‌اش چکیده، به نظر می‌رسد هنگام کشیدن این خودنگاره چندان خوشحال و شاد نبوده است. ابروهای پرپشت به هم پیوسته و چشمان مشکی درشت ویژگی‌هایی است که تقریبا در تمام پرتره‌ها یا خودنگاره‌های هنرمند نامدار مکزیکی به چشم می‌خورد.

چشم سوم روی پیشانی هم شاید ماریا فلیکس باشد؛ بازیگری که ریورا آن زمان به او نزدیک بود. فریدا کالو که در ۱۹۵۴ در ۴۷ سالگی از دنیا رفت، دو بار با ریورا ازدواج کرد. دیگو هم در ۱۹۵۷ و در حالی که ۷۰ سال داشت درگذشت.

«دیگو و من» آخرین بار در ۱۹۹۰ در حراجی ساتبیز ۱.۴ میلیون دلار چکش خورد. این تابلو از هفت تا یازده اکتبر در هنگ‌کنگ به نمایش درمی‌آید و پیش از رفتن به نیویورک، چهار روز هم در هفته پایانی اکتبر در لندن روی دیوار می‌رود. 

منبع : همشهری آنلاین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.