آذر 13, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

به نام هنر، به کام هنرمند؛ خلق هنر مفهومی با دزدی از موزه

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز ، یک هنرمند دانمارکی ۵۳۴ هزار کرون معادل ۸۴ هزار دلار پولی را که یک موزه به او امانت داده بود تا در خلق یک اثر هنری از آن استفاده کند، به جیب زد و به این دزدی در قالب هنر مفهومی عنوان «پول را بردار و بزن به چاک» داد.

این هنرمند ۵۶ ساله که ینس هانینگ (Jens Haaning) نام دارد مبلغ مذکور را از موزه دانمارکی هنر مدرن کانستن قرض گرفته بود تا با استفاده از آن آثاری را که پیش‌تر برای نمایش متوسط درآمد سالانه در دانمارک و اتریش خلق کرده بود، بازسازی کند. این دو اثر قرار بود از روز ۲۴ سپتامبر (۲ مهر) در یک نمایشگاه با موضوع زندگی کاری به نمایش گذاشته شوند. هانینگ پول موردنیاز برای ساخت آثار اولیه را از بانک قرض گرفته بود اما این بار موزه قبول کرد پول را از روی ذخیره محدود مالی خود تامین کند. وقتی موزه به هانینگ پول قرض می‌داد، متوسط درآمد سالانه در دانمارک ۳۲۸ هزار کرون و متوسط درآمد سالانه در اتریش حدود ۲۵ هزار دلار بود. اما وقتی متولیان موزه بسته‌ای که هانینگ برایشان فرستاده بود را باز کردند با دو قاب شیشه‌ای خالی مواجه شدند و دیدند نام اثر تغییر کرده است.

لاسه اندرسون، مدیر موزه کانستن، در این باره می‌گوید: هانینگ برای ما یک ایمیل فرستاد و گفت با خودش فکر کرده جالب‌تر می‌شود اگر این بار یک کار جدید کند و اسم این کار را هم پول را بردار و بزن به چاک گذاشته است.

هانینگ نیز در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی گفت: اثر هنری اینجا آن بود که من پول را برداشتم!

موزه هنر از هانینگ خواسته پول را برگرداند اما او چنین قصدی ندارد. اندرسون می‌گوید هنوز قصد مراجعه به پلیس و شکایت از هانینگ را ندارد اما براساس قراردادی که بین موزه و این هنرمند منعقد شده وی باید پول را تا ۱۴ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۴ دی ۱۴۰۰) به آنها برگرداند.

منبع : ایرنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.