آذر 11, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

بنیاد ایرج زند نقاش و مجسمه ­ساز گشایش می‌یابد

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز، بنیاد ایرج زند با مدیریت مانی زند روز جمعه شانزدهم مهرماه ۱۴۰۰ در مراسمی با حضور هنرمندان آغاز به کار می­‌کند و بازدید برای عموم نیز از ۱۸ مهرماه میسر خواهد بود.

سایه بریمانی عضو هیات مدیره بنیاد درباره تأسیس این مکان گفت: پس از درگذشت ایرج زند در سال ۱۳۸۵ به فکر تأسیس بنیادی افتادیم تا مجموعه آثار او را گردآوری کنیم و از سوی دیگر بتوانیم به لحاظ حقوقی از مالکیت آثار ایرج زند هم صیانت کنیم. بهترین زمان برای تأسیس بنیاد در همین زمان است زیرا نسلی که ایرج با آنها در ارتباط بود و همچنین نسل بعد از او همچنان حضور دارند و فعال هستند. درحالی‌که نسل‌های بعد از ایرج شاید بسیار کمتر او را بشناسند و اگر تأسیس بنیاد به سال‌های بعد موکول می‌شد دیگر ارتباطی میان ما و طیف جدید هنرمندان وجود نداشت. پیوستگی عاطفی که ایرج با این دو نسل داشت با تأسیس بنیاد می‌تواند شکل بهتری بگیرد.

مدیر بنیاد ایرج زند درباره اهداف شکل­‌گیری بنیاد افزود: یکی از اهداف بنیادهای هنرمندان در سراسر جهان جلوگیری از کپی آثار و تعیین اصالت آنهاست. یکی از فعالیت‌های مهم بنیاد ایجاد آرشیو اصولی و صحیح آثار و شناسنامه‌دار کردن و ثبت حقوقی آنهاست.

وی گفت: کار دیگری که بنیاد می‌تواند انجام دهد گسترش هنر آن هنرمند در میان مردم است. وقتی یک اثر اصل از هنرمند فروخته شده و وارد خانه شخص دیگری می‌شود، این اثر کاملاً متعلق به اوست و هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند آن را ببیند یا داشته باشد. اما من فکر می‌کنم بنیاد می‌­تواند آثاری که در اختیار دارد به شکل‌های دیگری مانند پوستر یا نمونه‌های حجمی و… در اختیار مردم قرار دهد تا آنها نیز از دیدن این کارها بهره‌مند شوند. این کاری است که با آثار بسیاری از هنرمندان مطرح دنیا انجام می‌شود.

بریمانی گفت: مراسم افتتاح بنیاد روز جمعه شانزدهم مهرماه در محل بنیاد برگزار می­‌شود و از هنرمندانی که هم­دوره با وی بودند و همچنین هنرمندان جوان دعوت شده است تا در مراسم حضور بیایند. همزمان با مراسم افتتاح هم نمایشگاهی از دو نسل از هنرمندان در محل بنیاد برپا خواهد بود.

ایرج زند نقاش و مجسمه ­ساز در سال ۱۳۲۹ در تهران متولد شد و از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ‌­التحصیل شد و پس از آن به دانشسرای عالی هنرهای زیبای پاریس (بوزار) رفت و به تحصیل ادامه داد و سپس به ایران بازگشت. آثار متعددی از نقاشی ها و مجسمه های ایرج زند به یادگار مانده که تعدادی از آنها در بوستان­ های تهران و اصفهان نصب شده است. همچنین چندین نقاشی دیواری از وی در سالن اجتماعات سازمان گسترش و نوسازی و یک فرسک (fresque) روی دیوار کلیسای سنت ماری آوینیون فرانسه موجود است.

ایرج زند در آذرماه سال ۱۳۸۵ به دلیل بیماری درگذشت.

آیین گشایش بنیاد ایرج زند با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در تاریخ جمعه ۱۶ مهرماه ۱۴۰۰ در محل بنیاد به نشانی خیابان کریمخان زند، خردمند جنوبی کوچه وحدتی­‌منش برگزار می‌ شود.

منبع : ایرنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.