آذر 14, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

«وارهول» در تهران/ بازتاب یک نمایشگاه از نگاه رسانه‌ای خارجی

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز ، نمایشگاه پرسونا، مروری بر آثار اندی وارهول، هنرمند، نویسنده، عکاس و فیلم‌ساز پیشرو آمریکایی از بنیان‌گذاران هنر پاپ دهه ۱۹۵۰ آمریکا ابتدا ۲۵ خرداد در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درآمد و قرار بود سوم مرداد پایان یابد اما با اوج گیری شیوع کرونا از ۱۲ تیر تعطیل شد. این نمایشگاه باردیگر ۲۹ شهریور بازگشایی شد و تا دوم آبان میزبان علاقه‌مندان بود.

ویروس کرونا که در ایران تاکنون بیش‌تر از هر کشور دیگری در خاورمیانه تلفات به جا گذاشته، در ماه اوت به مدت چند هفته درهای این نمایشگاه را به روی طرفداران وارهول بست.

فاطمه رضایی، ۴۶ ساله، با اشاره به نقاشی‌ای که وارهول در سال ۱۹۶۲ به فاصله کوتاهی پس از آن که مرلین مونرو خود را کشت، از او کشید، می‌گوید: عاشق این نقاشی هستم. با نگاه کردن به آن داستان زندگی مرلین مونرو را در سرم تصویر می‌کنم. این نقاشی مفهوم مرگ را برایم ملموس می‌کند.

رضایی که یک معلم بازنشسته است آنقدر به این نمایشگاه علاقه داشت که برای بازدید از آن دو بار از جنوب شیراز به تهران سفر کرد.

وی در ادامه عنوان کرد: انتخاب رنگ‌های وارهول فوق العاده است و برای من ترکیبی از احساساتی چون اندوه و فناپذیری را تداعی می‌کند.

این آثار وارهول بخشی از کلکسیون دائم چند میلیارد دلاری‌ای است که در گنجینه این موزه ایرانی نگهداری می‌شود. با افزایش قیمت نفت در دوران پادشاهی محمدرضا پهلوی، ایران پیش از خلع شاه غرب دوست و روی کار آمدن روحانیون شیعه، هزاران تابلو از جمله آثار کلود مونه، پابلو پیکاسو و جکسون پولاک را خریداری کرد. در دهه‌های اخیر با کاهش محدودیت‌های فرهنگی حدود یک هزار و ۵۰۰ قطعه هنری از دوران پادشاهی پهلوی دوباره به نمایش درآمدند و با استقبال بی‌نظیر بازدیدکنندگان روبه رو شدند. این جریان تا جایی ادامه داشت که شورای شهر تهران بیلبوردهای شهر را با آثار نقاشان آمریکایی بزرگ از مارک روتکو گرفته تا ادوارد هاپر پوشاند و این کلان شهر را به یک نمایشگاه بزرگ و رو باز تبدیل کرد.

در موزه هنرهای معاصر ایران این روزها فقط حرف از هنر است و چیزی درباره تنش‌های سیاسی با آمریکا یا تحریم‌های این کشور علیه ایران شنیده نمی‌شود.

حسن نوفرستی، مدیر روابط عمومی موزه‌ی هنرهای معاصر تهران، با بیان این که استقبال مردم از نمایشگاه نقاشی های اندی وارهول استثنایی بوده است، گفت: جمعیت بازدیدکنندگان در بحبوحه شیوع کرونا آنقدر زیاد بود که موزه مجبور شد تعداد افرادی که در هر ساعت اجازه بازدید از نمایشگاه را داشتند، محدود کند.

به گفته نوفرستی اگرچه نمایشگاه مرور آثار وارهول رو به پایان است اما موزه هنرهای معاصر برنامه دارد در آینده آثار بیشتری از وارهول و دیگر هنرمندان غربی را به نمایش بگذارد.

اَندی وارهول هنرمند، نویسنده، عکاس و فیلم‌ساز پیشرو آمریکایی، از بنیان‌گذاران هنر پاپ دهه ۱۹۵۰ بود که در سال ۱۹۸۷ در ۵۸ سالگی درگذشت.

پروسونا فرصتی است تا با نگاهی متفاوت به آثارش، لایه‌به‌لایه، حجاب سالیان از چهره‌ی او زدوده شود. چهره‌ هنرمندی پیش‌رو که به‌غایت تجسم بازتاب اندیشه‌های ژوزف بویز درباره‌ مجسمه‌های اجتماعی بود. تفکری که در آن، زندگی هنرمند اثر هنری اوست و تجربه‌ زیسته‌ هنرمند مرز بین اثر هنری و زندگی را از میان می‌برد.

تلاش وارهول برای بازساخت هرباره‌ پرسونای خود، زندگی و یگانه اثر او شد که به تناوب در آثارش نمود پیدا کردند. در مجموع ۲۸ اثر یا هفت مجموعه اثر اندی وارهول دراین نمایشگاه ارائه شد که یک اثر تا پیش از این نمایشگاه، نمایش داده نشده بود.

منبع : ایرنا 

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.