آذر 11, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

«فرصت» برای تماشای جریان‌سازهای هنر نقاشی

1 min read

دومین فروش سالانه خانه هنرمندان ایران با عنوان «فرصت» با تمرکز بر مدیوم نقاشی، در تلاش است جریان‌های متننوع هنر را با نمایش آثار جریان سازان معاصر ایران ارائه کند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، مجید رجبی معمار درباره نمایشگاه فرصت که از ۲۵ بهمن‌ماه کار خود را در همه گالری‌های خانه هنرمندان ایران آغاز می‌کند، گفت: برگزاری این رویداد، به مدت دو سال به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به تاخیر افتاده بود و تلاش کردیم امسال آثاری از هنرمندان برجسته و مهم معاصر ایران را در آن گرد هم آوریم.

وی درباره معیار انتخاب‌ آثار برای این نمایشگاه توضیح داد: در وهله اول جلب مشارکت گالری‌ها و مجموعه‌داران شناخته شده ایران مدنظرمان بوده است. در اولین دوره این فروش سالانه و همچنین در دوره دوم سعی کردیم از مشارکت و همراهی گالری‌های مطرح و معتبر کشور بهره‌مند شویم و در فرایند انتخاب آثار نیز از مشارکت همین مجموعه‌ها استفاده شد تا سلیقه‌های متنوعی در این رویداد لحاظ شود.

این نمایشگاه کیوریتوریال نیست، بلکه نمایشگاهی است که از ترکیب نگاه‌ها و سلیقه‌هایی که چندان دور از هم نیست، شکل گرفته و خانه هنرمندان ایران به عنوان برگزار کننده آن به کمک و با مشارکت همراهان خود گفت‌وگویی را شکل می‌دهد که از طریق فرم چیدمان و نهایی کردن آثار برقرار شده است.

رجبی معمار در ادامه با اشاره به استقبال مخاطبان از دوره اول رویداد فرصت عنوان کرد: خوشبختانه دوره اول بسیار مورد توجه هنرمندان، مجموعه‌داران و علاقه‌مندان قرار گرفت. به ویژه اینکه بسیاری از هنرمندانی که به این نمایشگاه دعوت شده بودند، مدت‌ها بود به دلایل مختلف با آثارشان در خانه هنرمندان ایران حضور نداشتند، اما تلاش کردیم در دوره اول، موانع را مرتفع و شرایط را برای حضور این هنرمندان برجسته فراهم کنیم.

به دلیل حضور همین نام‌های قابل اعتنا و آثارشان، نمایشگاه «فرصت» از استقبال خوبی برخوردار شد. حتی این میزان از استقبال در میان مخاطبان تخصصی نیز مشاهده شد و خانه هنرمندان ایران مورد توجه گالری‌گردها نیز قرار گرفت. از این رو دوره اول را موفق ارزیابی می‌کنیم.

وی با اشاره به تدابیر اندیشیده شده و اهداف دومین فروش سالانه فرصت توضیح داد: امیدوارم در دوره دوم نیز از همان میزان توجه و اقبال مخاطبان بهره‌مند شویم و تدابیری را نیز اتخاذ کرده‌ایم که به واسطه جلب کمک‌ها و نهادهای معتبر بیرونی و هم‌افزایی اعتبارها، تجارب و امکانات، «فرصت» تبدیل به فرصت ارزنده‌ای برای گردهم آمدن هنرمندان و متخصصین هنرهای تجسمی به ویژه هنر نقاشی شود. تمرکز ما در دومین دوره بر هنر نقاشی می‌تواند گواهی بر تاثیر بزرگ و قابل توجه آن در دوران کنونی باشد.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اشاره به گالری‌های همراهِ نمایشگاه فرصت بیان کرد: ما از تعداد مشخصی از گالری‌ها دعوت به همراهی کردیم و خوشبختانه انگیزه لازم برای مشارکت و همراهی هم وجود داشت.

حضور و حمایت هریک از گالری‌های «نیان»، «سرزمین هنر»، «هما»، «آتبین»، «آرتیبیشن»، «اعتماد»، «اثر» و «آ» که در این دوره از «فرصت» همراهمان هستند، تنوع چشمگیر و کم نظیری را به وجود آورده است که باید از همراهی مهربانانه آن‌ها تشکر کنیم. چراکه اگر همراهی آن‌ها نبود قطعا چنین نتیجه‌ای حاصل نمی‌شد.

خانه هنرمندان ایران امیدوار است در رویدادهای آتی همکاری خود را با گالری‌های سراسر ایران توسعه دهد و در سال آینده به واسطه گسترش همکاری‌هایی از این دست با توجه به فضای در دسترس و امکانات خانه هنرمندان ایران در نمایشگاه‌های گروهی، اشکال متنوع و مختلفی از آثار هنری را نمایش دهیم.

رجبی معمار در پایان گفت: نمایشگاه «فرصت» موقعیت بسیار خوبی برای تماشا و خریداری آثار ارزشمندِ هنرمندان مطرح کشورمان است و من از همه مجموعه‌داران، علاقه‌مندان و متخصصان هنرهای تجسمی برای بازدید از این نمایشگاه بزرگ دعوت می‌کنم.

دومین فروش سالانه خانه هنرمندان ایران با عنوان فرصت ۲۵ بهمن تا ۲ اسفند ۱۴۰۰ در گالری‌های این مجموعه برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه ۷۷ اثر از ۶۲ نقاش معاصر ایران به نمایش و فروش گذاشته خواهند شد.

فریدون آو، مرتضی احمدوند، عبدی اسبقی، احمد اسفندیاری، پروانه اعتمادی، ایمان افسریان، هانیبال الخاص، داوود امدادیان، ثمیلا امیرابراهیمی، ناصر اویسی، سرژ بارسقیان، رضا بانگیز، مژگان بختیاری، لادن بروجردی، عبدالحمید پازوکی، نیما پتگر، علیرضا جوادی، طاهر پورحیدری، صادق تبریزی، محمدعلی ترقی‌جاه، وحید حسین پور، مهدی حسینی، ابراهیم حقیقی، وحید حکیم، جمشید حکیمی، کیخسرو خروش، سلمان خوشرو، محمدابراهیم جعفری، وحید چمانی، سومبات درکیورغیان، مصطفی دشتی، حسینعلی ذابحی، نسترن رحیمی، هاجر رهگذر، محمود رنگنه، مریم سالور، همایون سلیمی، جلال شباهنگی، بهزاد شیشه گران، مجتبی طباطبایی، عذرا عقیقی، سمیرا علیخان‌زاده، یعقوب عمامه پیچ، محمد فاسونکی، محمدهادی فدوی، ابراهیم فرجی، شهرام کریمی، کسری گلرنگ، علی گلستانه، پری‌یوش گنجی، فرشید مثقالی، میترا محاسنی، اردشیر محصص، احمد مرشدلو، معصومه مظفری، ارسیا مقدم، فرشید ملکی، علی ندایی، می‌سم نژادرسولی، منوچهر نیازی، نیکزاد نجومی و احمد وکیلی هنرمندانی هستند که آثارشان در این رویداد به نمایش درمی‌آید.

منبع:ایرنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.