آذر 15, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

اثر استثنایی «جکسون پولاک» زیر چکش حراج

1 min read

یکی از تابلوهای کم‌نظیر جکسون پولاک در سبک نقاشی قطره‌ای، ماه آینده به حراج گذاشته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر از مجله فوربس، این تابلو که شماره ۳۱ (Number ۳۱) نام دارد، برای اولین بار در دو دهه گذاشته به فروش گذاشته می‌شود و ارزش تخمینی آن ۴۵ میلیون دلار برآورد شده است.

جکسون پولاک تابلوی شماره ۳۱ را در سال ۱۹۴۹ کشید، یعنی همان سالی که پس از تسلط بر نقاشی قطره‌ای تازه کارش گل کرد. این نقاش آمریکایی در روش نقاشی قطره‌ای رنگ را مستقیما از قوطی روی بومی که به طور افقی روی زمین قرار داده بود، می‌پاشید و گاهی از یک تکه چوب برای ترکیب کردن رنگ‌ها استفاده می‌کرد.

در اوت آن سال، پولاک چهار صفحه از مجله لایف را به خود اختصاص داد که معتقد بود وی می‌تواند بزرگترین نقاش زنده آمریکا باشد و تا پایان سال ۱۹۵۹ پنج موزه بزرگ و ۴۰ مجموعه‌دار برجسته خصوصی آثار او را خریداری کردند.

تابلوی شماره ۳۱ پولاک اولین بار در سال ۱۹۸۸ و به قیمت ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به فروش رسید.

این تابلو در سال ۱۹۶۷ در موزه هنر مدرن نیویورک و در سال ۱۹۹۸ در یک نمایشگاه مروری بر آثار پولاک به نمایش درآمد که هم در موزه هنر متروپولیتن برپا شد هم در موزه تیت مدرن لندن.

شماره ۳۱ روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱) در حراجی عصر هنر قرن بیستم کریستیز به فروش گذاشته خواهد شد.

جکسون پولاک از هنرمندان معروف قرن بیستم بود که با روش‌های منحصربه‌فرد خود در نقاشی انتزاعی، دنیای هنر مدرن را متحول کرد. رکورد گران‌ترین اثر پولاک مربوط به نقاشی شماره ۱۷ اوست که به عنوان بخشی از حراج مجموعه مکلو به قیمت ۶۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار به فروش رسید.

منبع:ایرنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.