آذر 16, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

نخستین نمایش نقاشی‌های «سزان» در بریتانیا

1 min read

مجموعه‌ای از تابلوهای نقاشی «پل سزان» نقاش مشهور فرانسوی که تاکنون در بریتانیا به نمایش گذاشته نشده بودند برای نخستین‌بار در این کشور در یک نمایشگاه ارائه می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر و به نقل از گاردین، بیست و دو تابلو نقاشی اثر «پل سزان» نقاش تاثیرگذار پست امپرسیونیست در قالب یک نمایشگاه بی‌سابقه برای نخستین‌بار در بریتانیا به نمایش گذاشته می‌شوند.

در این مجموعه نقاشی‌ها که پاییز امسال در «تیت مدرن» به نمایش گذاشته می‌شوند، تابلو نقاشی مشهور «طبیعت بی‌جان با ظرف میوه» که از موزه هنر مدرن نیویورک به امانت گرفته شده است نیز به نمایش گذاشته می‌شود. این نقاشی در به شهرت رسیدن «سزان» به عنوان یکی از مهم‌ترین نقاشان مدرن اروپایی بسیار تاثیرگذار بود.

تابلو نقاشی «طبیعت بی‌جان با ظرف میوه» زمانی به «پل گوگن» تعلق داشت. «گوگن» این نقاشی را در پس‌زمینه نقاشی «زنی در مقابل طبیعت بی‌جان اثر سزان» به تصویر کشید.

«گوگن» این نقاشی سزان را مرواریدی استثنائی و سوگلی خودش توصیف کرده بود اما ناچار شد برای پرداخت هزینه‌های درمانی، این نقاشی را بفروشد.

«زنی در مقابل طبیعت بی‌جان اثر سزان» اثر «پل گوگن»
درمجموع ۸۰ تابلو نقاشی، آبرنگ و طراحی اثر «سزان» در نمایشگاه «تیت مدرن» به بررسی روند زندگی و خلق آثار این هنرمند می‌پردازند.

این نمایشگاه با یکی از قدیمی‌ترین خودنگاره‌های «سزان» آغاز می‌شود. این نمایشگاه به رویدادهای حول محور «سزان»، مکان‌هایی که به آن‌ها سفر کرد و روابطی که در خلق آثار هنری هنرمندی که به عنوان یکی از مهم‌ترین هنرمندان اواخر قرن نوزدهم شناخته می‌شود، می‌پردازد.

«سبد سیب» اثر «پل سزان»
حدود یک قرن پیش «تیت» نخستین پیشنهاد برای پذیرفتن یکی از آثار «سزان» به عنوان هدیه را به دلیل «بیش از حد مدرن بودن» رد کرد. اما فقط چند سال بعد یکی از متولیان «تیت» با جمع‌آوری بودجه مورد نیاز برای خرید آثار هنری مجموعه‌ای از هنرمندان آثار «سزان» را نیز خریداری کرد.

منبع:ایسنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.