آذر 13, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید

1 min read

«ون ‌گوگ» این روزها علاوه بر اینکه یک هنرمند نام آشنا در سراسر جهان به شمار می‌رود، در گروه هنرمندانی قرار می‌گیرد که آثارشان قیمت‌های چشمگیر را در ذهن تداعی می‌کنند. در این گزارش به مرور گران‌ترین آثار این هنرمند محبوب هلندی می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر و به نقل از آرت‌نیوزپیپر، نقاشی‌های «وینسنت ون‌گوگ» به ندرت در بازار هنر ارائه می‌شوند؛ بنابراین جای تعجب ندارد که آثارش به قیمت‌های چشمگیر به فروش برسند. آثار این هنرمند اغلب به دور از انظار عمومی و توسط فروشندگان تخصصی آثار هنری به فروش می‌رسند، اما معمولا در طول یک سال تعداد انگشت‌شماری به صورت عمومی در حراجی فروخته می‌شوند.

در ادامه با ۱۰ مورد از گران‌ترین نقاشی‌های «ون‌گوگ» که تاکنون در حراجی‌ها به فروش رسیده‌اند، آشنا می‌شوید:

۱. «پرتره دکتر گاشه»، ۸۳ میلیون دلار ، سال فروش ۱۹۹۰

«پرتره دکتر گاشه» هنوز به عنوان گران ترین اثر «ون‌گوگ» شناخته می‌شود، این درحالی است که این نقاشی مدت‌ها پیش یعنی در سال ۱۹۹۰ فروخته شده است. این نقاشی در حراجی کریستیز به قیمت ۸۳ میلیون دلار فروخته شد و در آن زمان رکورد گران‌ترین اثر هنری یک هنرمند را شکست. با احتساب تورم می‌توان گفت این نقاشی معادل ۱۸۰ میلیون دلار این روزها، در سال ۱۹۹۰ فروخته شد.

اما چرا این نقاشی رکوردشکن شد؟ باید گفت این نقاشی بدون شک یکی از نفیس‌ترین پرتره‌های «ون‌ گوگ» است. دکتر «گاشه» یکی از شخصیت‌های مهم زندگی «ون‌گوگ» بود که از او پس از زخمی شدن بر اثر اصابت گلوله مراقبت کرد.

در سال ۱۹۹۰، این نقاشی به یک خریدار اهل توکیو رسید، چراکه در آن زمان مجموعه‌داران ژاپنی بر سر خرید آثار هنرمندان مشهور امپرسیونیست یا پست امپرسیونیست رقابت می‌کردند.

خریدار آن اعلام کرده بود دوست دارد این نقاشی پس از مرگش همراه با جدسش سوزانده شود. زمانی که او در سال ۱۹۹۶ درگذشت، خوشبختانه این اتفاق نیفتاد و این نقاشی به یک خریدار اترشی فروخته شد. این نقاشی بار دیگر فروخته شد و در نهایت به دست یک میلیارد اروپایی ناشناس رسید.
منبع:ایسنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.