آذر 11, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

ماجرای تابلو نقاشی‌ که زن ۱۰۱ ساله را ثروتمند کرد

1 min read

یک زن ۱۰۱ ساله قصد دارد تابلو نقاشی که توسط نازی‌ها غارت شده بود را به مزایده بگذارد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر و به نقل از گاردین، یک زن ۱۰۱ ساله هلندی تابلو نقاشی را پس گرفته است که ماموران نازی آن را در دوران جنگ جهانی دوم از پدر این زن ربوده بودند. حالا این زن ۱۰۱ساله قصد دارد این تابلو نقاشی را در حراجی ساتبیز به مزایده بگذارد تا خانواده او بتوانند از عواید حاصل از فروش نقاشی استفاده کنند.

«شارلوت بیشوف ون هیمسکرک» هیچگاه امیدش برای پیدا کردن پرتره «استیون وولترس»‌ اثر «کاسپار نچر»‌ را از دست نداد. «کاسپار نچر»‌ نقاش چیره‌دست هلندی است که برخی از آثار او در گالری ملی لندن به نمایش گذاشته شده‌اند.

پرتره «استیون وولترس»‌ در خانه دوران کودکی این زن که در شهر «آرنهم» واقع شده بود، نگهداری می‌شد و مهم‌ترین دارایی پدرش محسوب می‌شد. پدرش که پزشک و رئیس بیمارستان کودکان شهر بود، پس از سرپیچی از دستورات نازی‌ها مخفی شد.

پس از هجوم آلمان به هلند در سال ۱۹۴۰،‌ این پزشک نقاشی را در «بانک آمستردام» واقع در «آرنهم»‌ قرار داد و فکر کرد آن را در مکان امنی قرار داده است، اما ماموران نازی به آن مکان حمله کردند و نقاشی را غارت کردند.

پرتره «استیون وولترس»‌ در بحبوحه جنگ ناپدید شد. با این حال به لطف پروژه تحقیقاتی که توسط کمسیون «هنر غارت‌شده در اروپا» شکل گرفت، مشخص شد این نقاشی در اواسط دهه ۵۰ میلادی درگالری «دوسلدورف» به نمایش گذاشته شده است، در سال ۱۹۶۹ در آمستردام به مزایده گذاشته شده و در سال ۱۹۷۱ توسط یک مجموعه‌دار خصوصی در آلمان خریداری شده است. مذاکره با این مجموعه‌دار به بازگشت نقاشی به «شارلوت بیشوف ون هیمسکرک» در سال ۲۰۲۱ منجر شد.

«شارلوت» که این نقاشی را شش ماه در اختیار داشته است، حالا تصمیم گرفته آن را در ششم جولای در حراجی ساتبیز واقع در لندن به مزایده بگذارد. ارزش این نقاشی بین ۳۰۰۰۰ الی ۵۰۰۰۰ پوند برآورد می‌شود.

منبع: ایسنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.